На пръв поглед затворената частна Facebook група „Справедливост за Джордж Флойд“ (Justice for George Floyd) изглежда като една от десетките други групи, създадени като част от колективното недоволство срещу убийството на невъоръжения чернокож от бял полицай в Минеаполис. „Искаме справедливост за убийството на Джордж Флойд“, се казва в описанието на групата с хаштаг #BLM, което е абревиатура на Black Lives Matter. Групата има повече от 10 000 членове, а профилната ѝ снимка е илюстрирано изображение на Флойд. Модераторите на групата са 9, от които няколко също са чернокожи.
Отивайки по-дълбоко в публикациите обаче, бързо става ясно, че тази група е създадена за всичко друго, но не и расова справедливост. Вместо това цинично се използва името и трагедията на Флойд, за да се разпалва масова омраза.
Мотивите
Администраторите, чиито профили изобщо не изглеждат расистки, одобряват и публикуват постове с миймове, препращащи директно и еднозначно към расова омраза, а коментарите под тях споделят подкрепа за неонацистите. Мнозина се подиграват и на външния вид на Флойд преди смъртта му. Голяма част от постовете са примесени с антисемитски теории и дори отявлени конспирации, които понякога включват и името на известния инвеститор и милиардер Джордж Сорос. Образът на Pepe the Frog, известен герой от комикс, подчинен на „белите върховници“ стана популярен преди няколко дни в социалните мрежи.
Едно съобщение, публикувано от администратор, анализира статистически данни за „проверени факти“, в които прави заключението, че повече чернокожи се удавят в басейни, отколкото биват убивани от полицейски случаи. „Мисля, че трябва да говорим с лидерите на BLM за преподаване на уроци по плуване“, се казва в един плакат, в който е изписано името Джордж Линкълн, вероятно препратка към основателя на Американската нацистка партия Джордж Линкълн Рокуел.
Групата включва и други хора, които са се присъединили, за да покажат скръбта си и обществената си подкрепа към случая на Флойд. Тези членове се питат и не мога да си отговорят на въпроса защо публикации с миймове като такъв, на който се показва как чернокож мъж е насочил пистолет в корема на бременна бяла жена, не се премахват.
„Вие публикувате глупостите, които искате да видите. Прекалено сме заети с четенето на над 1000 СПАМ публикации и коментари от тази група всеки ден, за да имаме време да стигнем до истинските дискусии за расизма“, коментира един потребител на групата.
На повърхността на тази група можем да видим десетки фанатизирани расисти, националисти и хора, които определят себе си като „неофашисти“, които използват социалната мрежа Facebook като трибуна за своите крайни и на моменти дори екстремистки кампании. Въпреки че е почти невъзможно да се разберат истинските мотиви на администраторите на групата и активните членове, поне не и еднозначно и не само и единствено от тяхната активност, експерти и анализатори на социални мрежи смятат, че използването на Facebook с цел пропагандиране на расова омраза и крайно насочени групировки е противопоказно и може да доведе до неочаквани последици, особено когато е на фона на протести срещу расизма по целия свят. Възможно е целите да администраторите на тази група да са привличане на на членове за още по-коварни действия от просто разпространяване на още расизъм в интернет – възможно е групата да е средство за радикализиране на хора, които имат расистки възгледи, с цел разпалване на масови действия.
„Това е идеален начин да прокарате мотивите си и да постигнете расистки цели, които не бихте могли да реализирате по никакъв друг начин“, казва Пол Барет, заместник директор на Центъра за бизнес и права на човека в Нюйоркския университет. „Вместо да казвате: „Здравей, аз съм човек с възгледите като твоите“, това е далеч по-добър вариант да съберете съмишленици и дори да натрупате такива – хора, които са имали някакви расови предразсъдъци, по този начин лесно могат да бъдат превърнати в екстремисти, дори и в нормалния условия да не са имали намерения за крайни действия.“, допълва той.
„Справедливост за Джордж Флойд“ представлява още един пореден пример за Facebook група или акаунт, които са маскирани като нещо, което всъщност не са. Руснаците използваха подобна схема, за да повлияят на изборите в САЩ през 2016 г. отново чрез същата социална мрежа. А през 2018 г. фалшиви акаунти, представящи се за профили на известни поп звезди, използваха Facebook, за да агитират към етническо насилие в Мианмар. По-рано тази месец, Facebook обяви, че е блокирала десетки профили, принадлежащи на хора, членуващи в расисткото движение „белите върховници“.
Сега групите, които използват името на Флойд се използват като места за обсъждане на правосъдието, расизма и реформите, при това и в двете посоки, като дейността им става все по-разпространена. Бързо търсене в търсачката на социалната мрежа извежда около 100 различни публикации и частни групи съдържащи в заглавията си думите „справедливост“ и името на Джордж Флойд. Макар че повечето от тях не са в разрез с правилата на Facebook, някои изглеждат доста съмнителни.
Елууд също открива групи в Македония, за които се твърди, че имат за цел да повлияят на политиката на САЩ чрез Facebook, разпалвайки антиправителствени протести, които бяха организирани в средата на месец април срещу мерките към коронавирусната пандемия в САЩ.