2019 беше трудна година за Huawei. Компанията се бори със забраната, наложена от правителството на САЩ, принуждавайки американските компании да прекратят всякакви бизнес и търговски отношения с китайския технологичен гигант, като в това число се забранява на Huawei да има достъп до американски чипове, компоненти, софтуер или технологии, произведени на територията на САЩ.
Това не позволява на смартфоните и лаптопите на компанията да работят с добре утвърдените на пазара операционни системи Android и Windows, които са създадени и поддържат от съответно базираните в САЩ компании Google и Microsoft.
Това накара втория най-голям производител на смартфони в света да пусне първата си гама смартфони в света, която не използва нито един американски компонент – нито физически, нито по друг начин, а именно моделите от авангардния висок клас Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro.
По същия начин, говорител на компанията разкри пред CBS, американска медия притежаваща технологичния портал CNET, че целият 5G хардуер, използван в устройствата (Huawei Mate 30 са едни от първите смартфони на Huawei, които имат 5G поддръжка), сега е „без Америка“. С това, Huawei се превръща в първия световен производител на мрежови технологии и особено влиятелен в света на 5G, използвани в глобалното представяне на следващото поколение мобилна свързаност.
„Бихме искали да продължим да създаваме устройства и технологии без да използваме американски компоненти. Това е добре за Huawei. Така държим нещата под контрол“., заяви говорителят.
Huawei по света
Въпреки че е ясно, че САЩ няма да използват 5G технологията на Huawei, други региони като Обединеното кралство все още се борят с решението, докато държави като Австралия и Нова Зеландия решиха да последват САЩ и да се откажат от използването на технологии и мрежово оборудване от Huawei.
Huawei попада в центъра на търговската война, която САЩ водят с Китай и беше една от многото компании, включени в „черния списък“ на САЩ, с което се забранява на американските предприятия да правят бизнес тях, тъй като могат да представляват потенциална заплаха за националната сигурност. Администрацията на Тръмп обвини компанията, че работи в сътрудничество с Китайското правителство и технологиите ѝ, работещи на територията на цяла Америка, могат да се използват за подслушване, шпионаж и кражба на данни. Китайското правителство и Huawei отрекоха тези обвинения. От своя страна, САЩ не са предоставили нито едно доказателство в подкрепа на тези твърдения.