Microsoft, която вече инвестира значителни средства в развитието на чатбота ChatGPT на OpenAI и възнамерява да инвестира още повече, планира да издаде специализиран софтуер, който ще помогне на компаниите от трети страни да създават свои собствени ботове от подобен род.
През изтеклите два месеца след излизането на ChatGPT чатботът се превърна в абсолютен хит в уеб пространството, като даде възможност много бързо да се извършват най-разнообразни задачи и да се получават смислени отговори на почти всякакви въпроси. Според прогнозите на аналитиците на UBS, новият ChatGPT много по-бързо от TikTok ще преодолее психологическата бариера от 100 милиона потребители.
Microsoft възнамерява по най-различни начини да реализира полза от популярността на ChatGPT. Софтуерният гигант вече инвестира $10 милиарда в OpenAI и работи върху цялостната интеграция на ChatGPT в своите продукти, като вече представи новото поколение на интернет търсачката Bing и и новия браузър Edge, в който е интегрирана тази технология
Но днес Microsoft обяви, че ще предостави тази нова технология на компании от трети страни, на училища, институти и правителствени структури, които ще могат да създават собствени чатботове, базирани на ChatGPT. Вероятно те ще трябва да носят логото на Microsoft, но от друга страна тези ботове ще бъдат тренирани с информация почти в реално време, докато ChatGPT е обучен с данни до 2021 година.