Роувърът на NASA, Пърсъвиърънс, трябва да се приземи на Марс през февруари догодина. Там той ще се присъедини към своя колега Кюриосити, който вече е на червената планета и търси доказателства за древен живот.
Това всъщност е само началото на плановете на НАСА за Марс
Следващата стъпка, след като роувъри съберат информация и да анализират проби, да вземат проби от скали и почва, които реално да се докарат на Земята. Тук ще бъдат проучени по-подробно.
Една такава мисия би имала нужда от поне четири компонента
- Апарат, който да премине през атмосферата на Марс и да стигне до повърхността на планетата
- Малък роувър, който да стигне до желаната локация и да събере пробите
- Апарат, който да излети от Марс с пробите и да ги върне в орбита
- Орбитален апарат, който да се скачи с последния, за да вземе пробите и да ги докара на нашата планета
NASA работи именно над тази система, в сътрудничество с Европейската космическа агенция. Мисията им се нарича Mars Sample Return (MSR) – Връщане на проба от Марс. Желанието е мисията да се състои в първите години след 2030-та. Теоретичната подготовка е завършена. Сега минават към Фаза А – предварителен анализ на мисията. При него ще се реши точно какво да построят и ще разработят най-малките детайли от мисията, посочват от DigitalTrends.
При успех можем да спечелим много. От това да разберем повече за историята на Марс и дали там е имало живот, през това защо в развитието си се отклонява толкова от Земята, до информация за подготовката на човешка мисия.