
Много пъти сме обсъждали рисковете от прекаленото споделяне в социалните мрежи, но, въпреки всичко, хората продължават да го правят. Спонтанното публикуване на мислите ни изглежда, освен това, е характерно за всякакъв тип хора, дори за служители на доста високи нива в доста големи компании. Ето, например, съвсем наскоро няколко туита причиниха уволнението на Ракеш „Роки“ Агравал – (вече бившия) стратегически директор на PayPal.
За съжаление, въпросните туитове вече са изтрити, но ние все пак разполагаме с достатъчно информация за съдържанието им. Знаем, също така, че „Роки“ по всяка вероятност ги е публикувал по време на джаз фестивала в Ню Орлиънс, на който е присъствал. Съдържанието на съобщенията му в някои случаи граничи с обидата, а в други демонстрира големи пропуски в граматиката, които по всяка вероятност са били временно причинени от определени субстанции.
В един определен туит, Агравал открито обижда свой колега – явно на мениджърски пост – на име „Смедли“.
Забавното е, че на следващата сутрин, след изтриване на съобщенията, Агравал публикува две нови съобщения, даващи обяснение за странното му поведение предната вечер. „Снощи използвах новия телефон, който си купих с цел да тествам различни приложения в Android. Тези съобщения бяха умишлено предназначени за един мой колега“, беше първият му туит последван от „Забележка към самия себе си: не тествай нов телефон, когато ти се спи, защото си работил по 20 часа на ден и то по време на ваканция“.
Едва ли някой, обаче, ще повярва на Агравал, особено след като малко по-късно на същия ден от официалния акаунт на PayPal в Twitter бе публикувано съобщението, че „Ракеш Агравал вече не работи в компанията. Всеки трябва да се държи уважително с останалите. Не важат никакви извинения. В PayPal не толерираме подобно поведение.“
Драмата продължи в следващите часове, когато първо Агравал – отново на „сцената“ на Twitter – се извини на колегите си Дейвид Маркус (шефът на PayPal) и Стан Чудновски (вицепрезидента на отдела по Растеж, Глобална стратегия и специални възможности), а след това публикува още едно съобщение, с което дискредитира публикацията на PayPal, твърдейки, че той е напуснал още преди събитията „в петък вечер“.


Наистина, Агравал може и да не е мислел лошото, но в PayPal подобно поведение явно не може да бъде извинено. Компанията действително е известна с безкомпромисността си. Преди време, например, Дейвид Маркус бе предложил на всички онези служители, които не използват приложението на PayPal или не могат да си запомнят паролата за услугата за плащане „да намерят нещо, което ще осъществи нужния баланс между душата и разума им някъде другаде“. Или, казано с други думи, „на който не му харесва, да си ходи“.
В крайна сметка, не ни остава нищо друго, освен да се върнем в началото и за пореден път да напомним, че спонтанното споделяне на емоции в социалните мрежи просто не е добра идея.