fbpx
10 C
София

TikTok със съкращения в Русия: какво още следва?

Най-четени

Социалната медийна компания „ТикТок“ (TikTok), която е притежавана от китайската „БайтДенс“ (ByteDance), планира да съкрати броя на служителите си в Русия. Но драстична или козметична ще е промяната – не стана ясно от прессъобщението на компанията. Така за потребителите на социалната мрежа в региона видео приложението е с намалена функционалност. Това се случва на фона на спирането на ключови услуги за руските потребители от страна на TikTok по-рано през 2022 година, припомня информационната агенция РИА Новости, цитирайки пресцентъра на компанията

„Тази година бяхме принудени да вземем редица решения относно функционирането на нашата услуга в Русия и сега, за съжаление, се налага да намалим броя на служителите си в страната“

, се казва още в изявлението на медийната компания.

Притежаваното от Китай видео приложение TikTok спря стрийминга на живо и всички опити да бъде качено съдържание от IP-адреси в Русия, след като Москва въведе строга медийна цензура заради конфликта си с Украйна, започнал през февруари.

ОТВЕТЕН УДАР?

Някой анализатори са на мнение, че TikTok има редица основания да постъпи по този начин. Още през март, например, от видео платформата обявиха, че спират предаването на живо в Русия и ограничават качването на нови видеоклипове в отговор на новия закон на Русия, който заплашва затвор до 15 години за разпространение на „фалшиви новини“.

„Нашият най-голям приоритет е безопасността на нашите служители и нашите потребители и в светлината на новия руски закон за „фалшивите новини“ – ние нямаме друг избор освен да спрем предаването на живо и новото съдържание към нашата видео услуга в Русия, докато преглеждаме последствията от този закон. Нашата услуга за съобщения в приложението няма да бъде засегната. Ще продължим да оценяваме променящите се обстоятелства в Русия, за да определим кога можем напълно да възобновим услугите си, като безопасността е наш основен приоритет.”

, посочват от TikTok.

А последното основание от социалната мрежа да се опълчат срещу Русия дойде през месец октомври, когато TikTok отнесе солена глоба от Москва. Причината – от видео платформата не беше премахнато съдържание, нарушаващо правилата на ЛГБТ общността. Според Таганския районен съд в Москва TikTok, който е собственост на базираната в Пекин IT компания ByteDance, е глобен с 3 милиона рубли (51 000 долара). Корпорацията беше обвинена в „насърчаване на нетрадиционни ценности, ЛГБТ, феминизъм и изкривено представяне на традиционните сексуални ценности“ на своята платформа, което е в основата на жалбата срещу TikTok.

Глобите са най-новото развитие в продължителната съдебна битка на Москва с Big Tech, която също включва искания за съхранение на данни, ограничения, свързани със съдържанието, и категорични забрани. Според съда Twitch, която е собственост на Amazon, е глобена с 68 000 долара или 4 милиона рубли. А в новинарските агенции беше съобщено, че проблемът е бил повдигнат, когато Twitch е провел интервю с Олексий Арестович, съветник на украинския президент Володимир Зеленски. Тази година Twitch беше санкциониран с още 3 милиона рубли за провеждане на още едно интервю с Арестович.

ИМА ЛИ МОСКВА АЛТЕРНАТИВА?

Все още непотвърдена остава информацията, че правителството на Руската федерация е разгледало и дори одобрило няколко проекта за заместване на чуждестранни социални мрежи и платформи. Сред имена като Instagram (под шапката на Meta, която сама по себе си е забранена и призната за екстремистка в цяла Русия) и Zoom се нарежда и TikTok. В различни сайтове се

Според публикации Индустриалният център за компетентност в областта на „комуникационните услуги“ е одобрил 5 от общо 10 подадени проекта за заместване на вноса на чуждестранни социални мрежи и платформи. Сред тях са социалната мрежа Looky на Motivational Solutions LLC, която е предназначена да изпълнява функциите на Instagram; социалната мрежа Sunlight Play на GRI LLC, която според РБК е аналог на TikTok, както и TrueConf Enterprise 2.0 на TCS JSC, като за ключов клиент е посочен Rostelecom, и Dion на Innotech Group, която осигурява видеоконференции – по подобие на познатия по цял свят Zoom. Твърди се още, че през предварително одобрение е преминал и проектът за корпоративна пощенска система на независимата от вноса платформа Mail 2.0 на New Cloud Technologies, чийто клиент е „Росатом“. Представител на фондация „Сколково“ обаче е коментирал, че все още не са получили заявления за безвъзмездни средства и по принцип „нямат право да разкриват имената на компаниите и размера на безвъзмездните средства“. Представители на Министерството на цифровите технологии, на Ростелеком и на New Cloud Technologies отказват коментар на този етап.

СПОМНЯТЕ ЛИ СИ, ЧЕ …

Още през юли 2021 г. Русия обяви, че успешно е провела изпитанията за изключване от глобалното интернет пространство. В края на 2019 г. се появи и познатия като „закон за суверенния интернет“, чиято цел е да предпази страната от това да бъде отрязана от чужда инфраструктура, в отговор, както Русия го нарече, на „агресивния характер“ на националната стратегия за киберсигурност на САЩ. Законодателството предизвика смут сред активисти за свобода на словото, които се опасяват, че този ход ще засили правителствения контрол на киберпространството. А паралелно с това в Руската федерация последователно се прокарва законодателство, което действа рестриктивно спрямо т.нар. чуждестранни агенти и свободата на словото. След започването на войната срещу Украйна законодателството влезе и в сила с редица присъди.

ГОТВИ ЛИ И САЩ ИЗНЕНАДА НА TIKTOK?

Американските политици обаче също не остават назад и не просто смятат да ограничат достъпа до TikTok на гражданите на САЩ, а дори се надяват да го забранят напълно, показва проверка на новинарски агенции. Членовете на Камарата на представителите и Сената внесоха съвпадащи законопроекти, които биха блокирали транзакции от всяка социална медийна компания на територията на или повлияна от Китай, Русия, Куба, Иран, Северна Корея или Венецуела. Специалисти обясняват, че законът ANTI-SOCIAL CCP Act (Предотвратяване на националната заплаха от интернет наблюдение, потисническа цензура и влияние и алгоритмично обучение от Китайската комунистическа партия) има за цел да спре достъпа до TikTok и други приложения, които теоретично биха могли да насочват данни на американски потребители към враждебни и потиснически правителства, могат да цензурират новини или по друг начин да манипулират обществеността.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

12 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини