YouTube свали няколко видеоклипа от канал на правозащитна организация, която се е опитвала да документира нарушенията на човешките права в китайската провинция Синдзян, заради нарушаване на политиките на платформата за забрана на съдържание, изобразяващо тормоз и насилие, предават от Ройтерс.
На 15 юни Atajurt Kazakh Human Rights заяви, че притежаваната от Google видео платформи е деактивирала изцяло канала им, като е казала на групата, че е получила твърде много оплаквания срещу техния канал и видеоклиповете в него, в които хора показват лични документи, за да удостоверят, че имат роднинска връзка с лица, които са изчезнали в Синдзян. Това очевидно нарушава правилата на YouTube за показване на лична информация във видеоклиповете, което е довело до премахването. Работата на канала е възстановена три дни по-късно, предават от Ройтерс.
Съобщава се, че YouTube са помоли правозащитната организация да изреже и скрие идентификационните данни във видеоклиповете, но администраторът на канала казва, че не иска да правят това, тъй като подобни действия ще навредят на доверието в тяхната дейност. Atajurt е организация с признание от международни формации за защитата на прават, включително Хюман Райтс Уотч и Амнести Интернешанъл, за това, че помага да бъдат разкривани нарушенията на човешките права. Според MIT Technology Review, организацията е публикувала свидетелства на членове на семействата на хора, задържани в китайските лагери в Синдзян.
Повечето от видеоклиповете, които са били премахнати, са били възстановени след обжалване на решението на платформата, но някои все още са недостъпни, според Ройтерс. Те могат да бъдат гледани единствено от облачните архиви на организацията в Odysee – облачна услуга за видеоклипове, базирана на блокчейн.
Google не отговори незабавно на молбата за допълнителен коментар, отправена от Ройтерс в неделя, нo заяви пред MIT Technology Review, че приветства „отговорните усилия за документиране на важни случаи на правата на човека по целия свят.“ Изявлението допълва още, че „YouTube има стриктни правила, които забраняват показването на тормоз, включително и публикуването на видима лична информация за реални лица, поради което не позволява публичността на някои от видеоклиповете“.
Доклад на Амнести Интернешанъл от 10 юни установява, че китайското правителство е провеждало организирано от държавата преследване, включително изтезания, психически тормоз, физически осакатявания и други зверства, срещу различни малцинствени групи от провинцията Синдзян в Западен Китай, в това число срещу уйгурски мюсюлмани и казахстанци. Организацията на обединените нации е изчислила, че най-малко 1 милион уйгури в момента са държали в интернирани лагери в Китай – твърдение, което комунистическото правителство на страната оспорва. Разкази на бивши жертви на терора твърдят, че уйгурските мюсюлмани биват принуждавани да вършат неща против тяхната воля чрез нечовешки средства – като използване на електрошок, физически изтезания и принудително настаняване в „образцови китайски семейства“, където биват принуждавани да „учат нормалния граждански ред“ и да се отричат от мюсюлманското си изповедание.