Един единствен пост на калифорнийски психолог породи нова мода за ограничаване на времето, проведено с компютърните устройства.
Съвременната икономика се гради преди всичко на изграждането на определени зависимости. Това не са само местата за бързо хранене, но се отнася и за информацията. Така например средностатистическият американец по 11 часа на ден разглежда социални мрежи или гледа сериали на мобилното си устройство. Калифорнийският психолог Камерън Сепах (Cameron Sepah) е уверен, че това не е нормално.
През месец август тази година доктор Сепах публикува в своята LinkedIn страница пост за „допаминовото гладуване“ – методика, която той използва за управление на различните зависимости. Постът за съвсем кратко време бе прочетен над 100 000 пъти и предизвика няколко хиляди коментара.
Идеята е следната: времето, прекарано в четене на Facebook, Reddit и Instagram пренастройва работата на мозъка.
Неограниченото консумиране на информация предизвиква непрекъснатото производство на допамин – невромедиаторът, който отговаря за мотивацията и удовлетворението.
С времето мозъкът свиква с повишеното ниво на допамин и за получаване на същия ефект е необходимо още повече време в социалните мрежи. Така се формира зависимост. Едновременно с това се намалява концентрацията на вниманието, способността за управление на емоциите и радостта от обикновените неща.
Сепах предлага преразглеждане на консумацията на информационни технологии по такъв начин, че мозъкът да има време да се отвлече от всичко това, да си почине и да се „презареди“.
Но в Силициевата долина идеята за допаминовото гладуване бе доведена до крайност от някои хора, които дори започнаха да избягват разговорите с приятели, за да не си повишат нивото на допамина.