Учените твърдят, че Земята е била засегната от интензивен и необичаен светлинен взрив, който може да промени представата ни за Вселената.
В края на миналата година учените забелязаха 50-секунден енергиен взрив, насочен към Земята, известен като избухване на гама-лъчи или GRB. Това е най-мощната експлозия във Вселената.
Изследователите веднага започнаха да търсят последващото сияние, което подобни взривове оставят след себе си, като тази видима светлина е полезна за намиране на мястото, откъдето е дошъл взривът.
Но вместо това тези изследователи открили нещо съвсем друго.
Взривът изглежда е дошъл от килонова. Тези редки събития се случват само когато неутронна звезда се слее с друг много компактен обект – или друга неутронна звезда, или черна дупка.
Изследването поставя под въпрос разбирането ни за това откъде идват такива дълготрайни GRB. Но то би могло да предостави и вълнуващ начин да се отговори на други въпроси за Вселената. Като например откъде идват най-тежките елементи, което все още остава загадка.
Галактиката, от която идва GRB, също е странна.
Тя е млада и все още формира звезди – точно обратното на единствената друга известна близка галактика, която е била домакин на подобно събитие.
Това събитие не прилича на нищо друго, което сме виждали досега от дълго гама-избухване. Неговите гама-лъчи приличат на тези от избухванията, породени от колапса на масивни звезди.
Джилиан Растинеджад от Северозападния университет, който ръководи изследването.
Всички други потвърдени сливания на неутронни звезди, които сме наблюдавали, са били придружени от избухвания с продължителност под две секунди. Имахме всички основания да очакваме, че този 50-секунден GRB е създаден от колапс на масивна звезда. Това събитие представлява вълнуваща промяна на парадигмата в астрономията на гама-изригванията.
Статията, описваща откритията, „A kilonova following a long-duration gamma-ray burst at 350 Mpc“, е публикувана в списание Nature.
Избухването е забелязано за първи път през декември 2021 г. от обсерваторията на НАСА „Нийл Герелс“ и космическия телескоп за гама-лъчи „Ферми“. Оттогава изследователите се опитват да категоризират експлозията и да разберат откъде може да е дошла.
Наред с други открития, те показаха, че едно събитие е произвело тежки елементи, които възлизат на приблизително 1000 пъти масата на нашата Земя.
Това подсказва, че килоновите са основното място, където се произвежда злато във Вселената.
И тъй като галактиката, от която е дошъл GRB, е сравнително близо, учените са успели да я разгледат необичайно добре. Нещо повече, това може да помогне да се обяснят други гама-изригвания, които изглежда не се вписват в нашето разбиране за това откъде идват.
Това беше забележителен GRB. Не очакваме сливанията да продължават повече от около две секунди. По някакъв начин това сливане задвижваше струя в продължение на почти цяла минута. Възможно е поведението да се обясни с дълготрайна неутронна звезда, но не можем да изключим, че това, което видяхме, е неутронна звезда, разкъсана от черна дупка.
Бенджамин Гомпертц, друг участник в изследването.
Изучаването на повече такива събития ще ни помогне да определим кой е правилният отговор, а подробната информация, която получихме от GRB 211211A, ще бъде безценна за това тълкуване.