fbpx
11.8 C
София

Изследователи откриха 2000 торбички в стомаха на камила

Най-четени

Екип от изследователи от Дубай направи изумително откритие: около 2000 найлонови торбички в областта на стомаха на камила-

Маркус Ериксън е директор на научните изследвания и съосновател на 5 Gyres Institute, организация с нестопанска цел, фокусирана върху намаляването на замърсяването с пластмаса. Наскоро той написа публикация във „Вашингтон Поуст“ посветена на изследванията на неговия екип в областта на замърсяването с пластмаса в световен мащаб. Съвсем наскоро те откриха над 300 камили в Дубай, които са умрели след поглъщане на отпадъци от човешката дейност.

Сред тези камили е открита и една, в чийто стомах са открити около 2000 найлонови торбички, образувайки маса, голяма колкото куфар, казва Ериксън. Докато изучава замърсяването с пластмаса от няколко десетилетия, той казва, че смъртта на камилите предизвиква „съвсем ново ниво на тревога“.

Дехидратация, недохранване и смърт

Според Ериксън смъртта на камилите от ядене на боклук е част от по-голямата тенденция на измиране на животни, което е в резултат на замърсяването с пластмаса.

„Представете си, че имате 50 найлонови торбички в стомаха, които не можете да усвоите, и ви причиняват язви и огромен дискомфорт, придружено от чувството, че сте сити през цялото време заради запълването. Не можете да ядете никаква храна в такова състояние. Това се случва с камилите и води до чревно кървене, запушвания и дехидратация, недохранване и смърт“, пише Ериксън в своята публикация.

Пандемия от замърсяване с пластмаса

Ериксън казва, че част от проблема е неспособността на обществото да концептуализира замърсяването с пластмаса като проблем извън океаните.

„Имаме пандемия от замърсяване с пластмаса от върховете на планините до дъното морето“, пише той. „Ограниченият изглед ограничава способността ни да разрешим проблема.“

Сега той иска световните лидери, включително и администрацията на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, да одобрят договор на ООН за замърсяването с пластмаса. Договорът има за цел да премахне вредните потребителски пластмасови продукти и да въведе устойчиви алтернативи.

Не е трудно да се каже, че замърсяването с пластмаса е вид пандемия. За съжаление обаче не можем просто да разработим една ваксина, за да разрешим този проблем.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

0 Коментара
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини