Италианския орган за поверителност на данните в интернет е наредил на приложението за споделяне на кратки видеа TikTok временно да блокира акаунтите на всички потребители, чиято възраст не може да бъде потвърдена, предават от Ройтерс. Причината затова навярно е смъртта на 10-годишното момиче от Палермо, чиито родители са разказали пред властите, че дъщеря им е участвала в предизвикателство в социалните мрежи, което е видяла в приложението. Детето е починало от задушаване и властите разследват дали някой я е поканил да опита предизвикателството или е попаднала на него сама.
Италианският орган за защита на данните нареди на TikTok да блокира непроверени потребители в Италия поне до 15 февруари. Компанията заяви пред The Guardian, че не е открила съдържание на своята платформа, което би насърчило детето да участва в предизвикателството, но заяви, че сътрудничи в полицейското разследване.
„Поверителността и безопасността са основните приоритети на TikTok и ние непрекъснато укрепваме нашите политики, процеси и технологии, за да защитим всички потребители, и по-специално нашата по-млада аудитория“, заяви говорител на TikTok в имейл до популярния технологичен портал The Verge в събота.
Съгласно условията на услугата потребителите трябва да са на възраст поне 13 години, за да регистрират собствен акаунт в TikTok, но италианските власти заявиха, че децата лесно могат да заобиколят това правило. TikTok има версия на приложението си в САЩ за деца под 13 години, която има за цел да ограничи съдържанието и взаимодействието, които могат да навредят на податливите на влияние потребители.
С нарастването на популярността си TikTok прекара голяма част от изминалата година, добавяйки повече контроли за поверителност за акаунтите на по-младите потребители. Платформата въведе дистанционен родителски контрол и позволи на родителите да променят настройките за поверителност на децата в приложението. По-рано този месец TikTok актуализира настройките за поверителност по подразбиране за потребители на възраст между 13 и 15 години, като ограничи кой може да вижда и коментира техните видеоклипове.
Но защитниците на поверителността на децата твърдят, че TikTok не прави достатъчно, за да защити децата на своята платформа. Базираната в Пекин компания майка ByteDance плати 5,7 милиона долара глоба на Федералната търговска комисия на САЩ през 2019 г. за по-ранна версия на TikTok, наречена Musical.ly, заради твърденията, че е нарушила Закона за поверителност на децата онлайн (COPPA), като е позволила на потребителите под 13 години да се регистрират в приложението без съгласието на техните родители.
Временното спиране на непроверени акаунти в Италия забранява на TikTok да „обработва допълнително потребителски данни, за които няма абсолютна сигурност за възрастта и съответно за спазването на разпоредбите, свързани с изискването за възраст“.