Руски граждани се оплакват, че китайският уебсайт за пазаруване AliExpress е спрял да приема карти от банки, засегнати от западните санкции. Въпреки това руснаците все още могат да харчат пари с помощта на услугата QIWI.
„По технически причини плащания с картата не се приемат. Опитайте с друг метод на плащане“ – това е съобщението, което виждат картодържателите на санкционираните банки в Руската федерация, съобщиха потребители, публикувайки снимка на екрана.

Самият сакт остава безмълвен по този въпрос и все още не са получени официални коментари от AliExpress.
По-рано Центърът за борба с дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана отбеляза, че Русия може да повтори пътя на „развитие“ на Иран, който вече 43 години живее под западните санкции. Освен това между тези страни вече има много сходства.
По-специално това са:
– зависимост от износа на малък брой суровини (нефт и газ) в замяна на вноса на стоки от първа необходимост
– „И в двете страни делът на износа в структурата на БВП е около 30%. Печалбата от продажбата на петрол в структурата на БВП, без разходите за производство, е около 20% в Иран и 10% в Русия“, казват анализаторите;
– изключване на местните банки от системата SWIFT
Иранските банки също така се изключиха от SWIFT и замразиха банкови активи на стойност над 100 млрд. долара. В Русия тази сума вече е 400 милиарда долара;
– Неуспешно заместване на вноса
Ирам има свой собствен интернет, вместо YouTube – Aparat, вместо Facebook – Cloob, вместо App Store – Cafe Bazaar. Но тези социални мрежи се признават само от местни потребители, подчертава Центърът.
От друга страна, в Русия ситуацията е подобна: нито местните социални мрежи, нито платежната система МИР могат да заместят напълно западните си аналози, тъй като по същество са неконкурентоспособни.
Русия е начело на „класацията“ на страните по брой на наложените им санкции. Към 22 април на Русия, която разпали война срещу Украйна, бяха наложени 9741 ограничения.