Според изданието, тези атаки са били „по-мащабни“ в сравнение с предишните и са „предоставили ефективен контрол над цялата система“. „Било е като златна мина. Имали са достъп до всичко“, цитира изданието неназовани източници.
Следва да се отбележи, че парламентарната компютърна мрежа представлява некриптирана вътрешна система, която се използва от федералните законодатели, служителите и съветниците за частни дискусии.
Веднъж получили достъп до системата, хакерите са имали достъп и до списъците с контакти и други данни, съхранявани в нея. Това е позволило на Китай да проследи политическите, професионалните и социалните връзки на австралийското правителство, включително поверителни дискусии между законодателите и техните сътрудници.
Уязвимостта е била открита през 2011 година. В допълнение, Reuters съобщава, че хакерите са успели да похитят многомилионни проекти от щаб-квартирата на австралийското разузнаване, както и информация от Министерството на външните работи и търговията на Австралия.
Ще припомним, че правителството на Тони Абът, който зае поста министър-председател през миналата година, наложи забрана за участие на китайската компания Huawei Technologies Co Ltd. в търга за изграждане на националната мрежа National Broadband Network от съображения за сигурност.