fbpx
4.6 C
София

Китай заяви, че до 2030 година ще разполага със собствен аналог на Starship

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Ръководството на Китайския изследователски институт за ракетни технологии (CALT) съобщи, че прекратява работата върху своята свръхтежка ракета носител за еднократно ползване. Вместо това азиатската държава започва усилено да работи върху две нови версии на новата ракета Чанчжън-9, които имат първи степени за многократно използване. Едната от тези ракети трябва да е готова за полет най-късно до 2030 година, а втората – след още 5 години. И двете ракети ще могат да извеждат в орбита по 150 тона полезен товар, което е 1,5 пъти повече от възможностите на Starship на Илън Мъск.

CALT разработва ракетата Чанчжън-9 от няколко години. Първоначалният замисъл бе да се създаде ракета за еднократно ползване, която може да извежда в орбита около Земята 100 тона плезен товар. Тя трябваше да бъде аналог на американската Space Launch System, която НАСА възнамерява да използва в първия етап на лунната мисия Артемида.

Но сега официалният представител на CALT Лун Лъхао представи новата концепция на Чанчжън-9, която всъщност е реакцията на Китай на появата на прототипа от ново поколение Starship, който се очаква да извърши първия си орбитален полет до края на тази година.

Китайската ракета ще бъде с три степени без странични бустери, с височина 108 и диаметър 10 метра. Тя ще може да извежда в околоземна орбита 150 тона полезен товар, в орбита около Луната – 50 тона и в марсианска орбита – 35 тона.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

4 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини