fbpx
13.5 C
София

Китай отрече да стои зад кибератаките над Microsoft

Най-четени

Китай отрече твърденията, че е поръчала извършването на голяма кибератака срещу технологичния гигант Microsoft.

В понеделник САЩ и други западни страни обвиниха Китай в това, че правителството на страната е поръчало хакерска атака над Microsoft Exchange – популярна платформа за електронна поща, използвана от много компании по целия свят.

Те казаха, че това е част от по-широкия модел на „безразсъдно“ поведение, което застрашава глобалната сигурност.

Китай заяви, че се противопоставя на всички форми на киберпрестъпления и нарече твърденията на САЩ и партньорските страни „изфабрикувани“.

„САЩ събраха своите съюзници, за да отправят неразумни критики срещу Китай по въпроса за киберсигурността“, каза пред журналисти говорителят на външното министерство на страната Жао Лиджиян.

Обединеното кралство, ЕС, Нова Зеландия и Австралия са само част от държавите и организациите, които се присъединиха към САЩ, като обвиниха Китай, че е спонсорирала голям набор от кибер атаки, включително и атаките над софтуерния гигант Microsoft.

Microsoft Exchange се грижи за управлението на имейлите на големи корпорации, но също така и на представители от малкия бизнес и публичните органи по целия свят. Хакерската атака над платформата е засегнала поне 30 000 организация в глобален мащаб.

Microsoft обвини китайска група за кибершпионаж и експлоатиране на уязвимости в Microsoft Exchange, която е позволила на хакерите да осъществят отдалечен достъп до пощенските кутии.

Групата, известна като Hafnium, е била установена от Центъра за разузнаване на заплахи на Microsoft за финансирана от китайската държава и оперираща винаги с жертви извън Китай.

Западните изследователи по киберсигурността твърдят, че хакерската групировка е получила предварителна вътрешна информация, че Microsoft планира да коригира известна уязвимост в своята платформа, и затова я е споделила с други хакерски групи на територията на Китай, за да могат да се възползват от нея, докато още съществува.

Източниците казват, че хакерската атака изглежда сигнализира за преминаване от целенасочена шпионска кампания към нападение с цел присвояване на вътрешна информация, изваждане от строя на важни системи и ограбване на капиталови и други ресурси, което води до опасенията, че китайското кибер поведение ескалира.

Министерството на външните работи на Обединеното кралство заяви, че китайското правителство е „игнорирало многократните призиви да прекрати безразсъдната си кампания, като вместо това позволява на подкрепяните от държавата хакери и кибер престъпници да увеличават мащаба на своите атаки.“

Американският президент Джо Байдън казва, че китайското правителство може да не е извършило пряко самите атаки, нито да ги е наблюдавало, но е осигурило протекции на хакерите, които стоят зад атаките.

Министерството на правосъдието на САЩ обяви в понеделник наказателни обвинения срещу четирима хакери, свързани с китайското министерство на държавната сигурност. Според него те са свързани с дългосрочна кампания, насочена към чуждестранни правителства и организации в ключови сектори в поне дузина държави.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

1 Коментар
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини