В списание Proceedings of the National Academy of Sciences бе публикувано мащабно изследване, показващо, че коефициентът на интелигентност IQ през последните 10 години непрекъснато се понижава.

Според учение, „обратният ефект на Флин“ е свързан с най-различни външни фактори. Например, с промените в образователните системи или влиянието на медиите. Засега никой не може да даде задоволителен отговор.

През 1984 година американският учен Джеймс Флин публикува в списание Psychological Bulletin статията „The mean IQ of Americans: Massive gains 1932 to 1978“. В нея се описва интересен статистичен феномен – постепенното повишаване на IQ с 15 точки през последните четири десетилетия. Този ръст се наблюдава не само в САЩ, но и в другите държави. Но през последните години бе регистриран обратния тренд – все повече изследвания показват, че от началото на 1970-те години IQ непрекъснато пада. Неизвестно защо точно сега.

В новата научна работа са анализирани данните на 730 000 души, информацията за които е събирани от 1970 до 2009 година. Изследването обхваща само мъжете, родени през периода от 1962 до 1991 година. Възрастта на участниците в изследването е 18-19 години.

Средният IQ за родените през 1962 година е 99,5 точки, а за родените след седем години е вече 102,3. Това се съгласува с ефекта на Флин. Но за родените през 1989 година мъже, IQ пада до 99,4 точки. Постепенно се образува тренд на непрекъснат спад на IQ.

Психолозите не могат да дадат обяснение на новия феномен. Предполага се, че влияние оказва миграцията, влошаване качеството на образованието както в училищата, така и в самите семейства. Като много вероятни причини се посочват още влошеното хранене и здраве, както и силното въздействие на медиите.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

11 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари