Когато стигнахме края на лудата 2020 г., много от нас страдат от изтощение от COVID-19. Но тъй като трите одобрени ваксини започнаха своето разпространение, ние също започнахме да си представяме как може да изглежда постпандемичния живот.
Повечето биха се съгласили, че новата нормалност, която започва да се оформя за 2021 г., няма да бъде старата. Като засегна всички сфери от нашия живот, пандемията ни подтикна да преразгледаме начина, по който живеем и работим, и как смесваме личния си живот и работата.
Промените, които произтичат от това отражение, се отразиха значително, и тепърва предстои да се отразяват на технологиите, които използваме. От Форбс са се свързали с някои популярни изпълнителни директори, ръководители на големи компании, инвеститори и други експерти за техните прогнози за предстоящата година в света на технологиите, от услугите за сътрудничество и съвместна работа до медицински иновации и свежи нови идеи в Al, търговията и дори технологичните инструменти, които използваме, за да поддържаме демократичното общество.
Разбира се, дори най-интелигентните прогнози могат да бъдат в противоречие с реалността. Преди година Форбс помолиха техническите експерти да кажат каква ще бъде 2020: ясната и логична картина, която обрисуваха тогава, съвсем скоро след като беше оповестена, се огъна от всички страни, пречупена през странната призма на COVID-19. Очакванията ни обаче са, че 2021 г. няма да бъде пълна с толкова изненади.
Отвъд пандемията
Джеф Ричардс, управляващ сътрудник, GGV Capital:
„Мисля, че иновациите, които хората ще възприемат най-много прес следващата година – особено през втората половина на годината, когато се надяваме да е отново безопасно да излизаме публично без страх, ще бъдат технологии, които обединяват хората. Ние сме социални същества. Нашите семейства, работна среда и обществени организации са изградени около човешкото взаимодействие. Това човешко взаимодействие ни беше отнето през 2020 г. и мисля, че хората жадуват да си го върнат. Не знаем съвсем какви ще бъдат иновациите, които ще ни обединяват, но съм уверен, че предприемачите ще намерят начин да работят в тази посока.“
Ник Уивър, главен изпълнителен директор и съосновател на Eero:
„Преди пандемията видяхме ясната разлика в това как хората използват домашния Wi-Fi през делничните дни в сравнение с почивните дни. Сега много хора работят, учат се и прекарват почти всичките си седем дни от седмицата вкъщи. Формирали сме навици и се чувстваме много по-удобно да правим нещата виртуално. Това отваря изцяло нов начин на живот за много хора. Последните изследвания показват, че 42 процента от работната сила в САЩ сега работи от вкъщи, но дори и след пандемията, очакваният дял на работниците, които ще работят от домовете си, е утроен в сравнение с нивата преди пандемията.“
Колин Енгъл, основател и главен изпълнителен директор на iRobot:
„Очакваме, че мнозина ще продължат да работят от вкъщи или ще преминат към хибридна работна схема, ускорявайки необходимостта от вътрешни технологии, за да бъдат по-адаптивни и да свикват по-добре с променящите се нужди на хората, а в крайна сметка и да се превърнат в по-добър партньор на човешката дейност. Това включва по-ясно разбиране на пространствата и предпочитанията на хората, съвместимост между устройствата и дори предлагане на автоматизации за различни домашни дейности. С това повече от всякога потребителите изискват нещо повече от просто функционален продукт от технологичните компании. Те очакват по-дълбока връзка с технологиите, която надхвърля изпълнението на една операция.“
Джоузеф Хуанг, главен изпълнителен директор на StartX:
„Представянето на iPhone се възприема като временна прищявка от мнозина, но историята показва, че именно смартфоните на Apple ускоряват приемането на мобилни устройства като начин за взаимодействие с бизнеса и света. Дори във времева линия, в която пандемията от COVID-19 се очаква да бъде временна, промените, които тя донесе, ще имат дългосрочни последици и ще ускорят много технологични промени.“
Работата – дистанционно и физически присъствено
Шиела Субраманян, старши директор на „Форум за бъдещето“ (Future forum):
Оставянето на физическите офиси зад гърба ще бъде освобождаващ момент, тъй като ще измести нормите на бизнеса от офис-ориентирани към ориентирани към хората. Стандартите „Face-time“, които карат служителите, работещи дистанционно, да се чувстват като „граждани от втора класа“, вече няма да носят същите усещане и смисъл. Трансформацията по време на пандемията означава по-голяма гъвкавост за работещите родители, защото вече от тях не се очаква да бъдат в офис от 9 до 17, 5 дни в седмицата. Тези промени водят до открити, демократични организации, в които информацията е по-широко достъпна, тъй като не се ограничава само до разговорите, проведени в офис среда.
Киън Бийзли, основател на Venture Noire:
„Работната сила продължава да се премества в цялата страна и извън големите градове, организациите ще трябва да инвестират сериозно в технологии, които позволяват реализирането на бъдещето на отдалечената работа. Що се отнася до стоките, по същата причина ще са необходими големи постижения в логистичната индустрия. Вярвам, че технологиите, които ще повлияят най-много на живота ни през следващата година и след това, ще бъдат тези, които позволяват на хората да преминат към нов баланс между професионалния и личния живот, където има по-голяма гъвкавост да избират кога, къде и какво да правят.“
Рони Абовиц, основател на Magic Leap:
„Ще адаптираме нормите и ще установим стандарти и по-добри технологии, за да направим работата от разстояние и цифровото съвместно присъствие постоянна част от глобалната работна среда. Пачуъркът от услуги за видеоконферентна връзка и уеб-базирани инструменти за работа, които всички ние използваме интензивно за момента, бързо ще се трансформира в единен, по-сложен и по-мощен мрежов интерфейс, който ще ни позволи да си сътрудничим и да предоставяме услуги с висока скорост, на много по-ниски разходи и с по-широк мащаб.“
Грег Брокман, съосновател и председател на OpenAI:
„С приближаването на пандемията към нейния край, ще имаме първата възможност в най-новата ни история, да преосмислим офис пространството. Дните на натъпкване на всички в офисите ще отминат, както и навика да седим в задръствания пет дни в седмицата, за да стигнем до някого и да комуникираме с него на общо физическо пространство. Хората ще влизат в офиса по-малко и евентуално на по-разсрочен график. Компаниите ще трябва да оптимизират настройките си в офиса, за да се уверят, че дните в офиса имат предимства за сътрудничеството и разходите за пътуване до работното място, биха си стрували.“
Меган Бент, основател и управляващ партньор на Harbinger Ventures:
„Видеоконферентната връзка може да е инструментът, който професионалистите търсят, за да постигнат тази изключително търсена, но неуловима цел за баланс между професионалния и личния живот. Представям си, че в бъдеще ще имаме финансови директори, на които няма да им се налага да прекарват осем часа от седмицата си в пътуване до работното място, а ще могат да инвестират това време във вечеря с децата си всяка вечер, например. Представям си възможности за ангажиране с професионалната общност, без да губя три дни в пътуване и да пропусна футболния мач на дъщеря ми.“
Джаред Спатаро, корпоративен вицепрезидент на Microsoft 365:
„Хардуерът, софтуерът и платформите за срещи, проектирани да преодолеят разликите между физическия и дигиталния свят, и преживяванията, които правят възможно всички хора и всички гласове да бъдат чути – независимо от физическото присъствие – ще бъдат основата за насърчаване на иновациите и творчеството и иновациите през седмиците и месеците оттук нататък. Това ще включва използването на смесена реалност за свързване на работници от фронтове линия с експерти, които не са на разположение лично, но също така и срещи със софтуер и хардуер с висококачествени възможности за видео срещи, както и цифрови съвместни презентационни дъски, които позволят на всеки участник в процеса да дадена собствения си принос.“
Брад Свърлуга, съосновател и генерален партньор на Primary Venture Partners:
„На всички ни стана удобно и ефективно, когато сме физически дистанцирани, но се свързваме цифрово. Но аз силно вярвам, че бъдещата утопия, за която говорят толкова много хора, при която ще се налага да офиса да бъде посещаван само два до три дни всяка седмица, а през останалото време всичко друго ще се случва онлайн, просто не е реалистичен. Фирмените култури работят добре, когато всички са заедно или са отдалечени. Смесените/хибридни модели, към които много хора изглежда се стремят ще представят съвсем нов набор от комуникационни и културни предизвикателства.
Джейк Сапър, генерален партньор в Emergence Capital:
„Софтуерът за сътрудничество все повече противоречи на производителността. Тъй като броят на приложенията и в двете категории нарасна, настъпи огромен спад в загубата на данни (и разочарованието), тъй като работниците се насочват към приложенията, за да вършат работата си. Концепцията „Дълбоко сътрудничество“ се отнася за софтуер, който съчетава производителност и функционалност за съвместна работа на едно място, за да се свърши една конкретна задача. Всички характеристики за производителност и сътрудничество (както вътрешни, така и външни), необходими за изпълнение на работата на живо на едно и също място, изглеждат като обнадеждаващ футуризъм. Повечето работни места в отдели, които произвеждат стоки или услуги с висока добавена стойност, са заети от хора от различни отдели. Този нов модел на работа им позволява да работят заедно по по-дълбок начин.“
Сара Фоли, партньор на SWAT Equity Partners:
„Видео стриймингът, който отчита огромен ръст в приемането тази година, несъмнено ще продължи да бъде основна част от начина ни на живот и бизнеса след отстъплението на пандемията. Музиканти, фитнес инструктори, малък и голям бизнес и дори религиозните институции са се насочили към видео стрийминг и са открили неговите предимства и потенциал. Предлагайки повишена достъпност и достъпност до съдържание и услуги за потребителите, стриймингът вероятно ще повлияе на някои от нашите модели за социално поведение. Например абонаментният пакет за една стрийминг платформа често струва по-малко от билет за кино, а курсовете за виртуални тренировки са достъпни по всяко време и навсякъде.“
Ерика Бреша, главен оперативен директор на GitHub:
„Споделянето на данни и практиките за отворено сътрудничество, които са били от решаващо значение в борбата срещу COVID-19, ще доведат до по-голямо сътрудничество между публично-частните и междуотрасловите движения занапред. Ще видим нови темпове на иновации, които ще се разпространяват по целия свят, особено в развиващите се страни, където най-накрая невероятното количество технологични таланти ще бъде признато и използвано, благодарение на разпределената работа и дистанционните практики.“
Каролайн Чан, вицепрезидент и главен мениджър на 5G инфраструктурния отдел и групата за мрежови платформи на Intel:
„Пандемията наистина показа потенциалната стойност на използването на 5G, което индустрията очаква от години. През новата година предприятията по целия свят ще работят усърдно, за да внедрят 5G технологии и да превърнат очакванията в реалност. Чували сме от ИТ директори в различни предприятия, че са готови да похарчат от 5 до 10% от бюджета си за внедряването на технологията. Тази инвестиция ще започне да измества тривиалното схващане сред хората, че 5G е поредната нова технология за вашия смартфон, а вместо това хората ще започнат да осъзнават, че най-голямо въздействие ще има в предприятията.“
Прогресът в личните данни
Марк Сурман, изпълнителен директор на Mozilla Foundation:
„Ние все повече разчитаме на технологии, които събират нашите данни и ги използват, за да вземат решения за нас: новинарски емисии, онлайн магазини, приложения за запознанства, интелигентни високоговорители. Това разчитане се увеличи и по време на пандемията, тъй като правехме все повече и повече неща онлайн – като пазаруване на хранителни стоки и посещения на лекари – които преди това правехме офлайн. Тъй като пандемията вече отстъпва, хората могат да отделят повече внимание на дисбаланса на този модел. Защо Amazon трябва да се запознае толкова много с нашите навици за пазаруване? Защо Facebook трябва да създава зловещо точни психографски профили за нас? Като начин за ребалансиране на управлението на личните данни, вероятно ще видим, че новите модели за управление на данните ще стават по-популярни през 2021 г., и след това ще обръщаме повече внимание на тръстовете за данни, които работят като доверени посредници между потребителите и големите технологични платформи.“
Следва продължение.