
Тази есен ще се проведат редовните избори за президент на САЩ. Извън политическата надпревара, службите за сигурност са изправени пред ново предизвикателство – възможността от хакерска намеса и манипулация на резултатите. Страховете са толкова големи, че органите настояха изборите да започнат да бъдат третирани наравно с критическата инфраструктура на страната и мерките за сигурност да бъдат значително завишени – мярка, на която по-свободолюбивите граждани не гледат с особено добро око.
Но страховете са оправдани. Тази и миналата година под удара на хакери паднаха системите на Агенцията за управление на персонал, Белия дом, мрежата на Демократическата партия и на кампанията на основния кандидат-президент Хилъри Клинтън. Жертва на такава атака обаче станаха и изборните бази данни в Аризона и Илинойс.
За Джеймс Коуми, шеф на Федералното бюро за разследвания нещата тук се преекспонират. Причините за спокойствието му са, че изборната система е децентрализирана и… тромава.
„Красотата на американската избирателна система е че тя е разпръсната из 50 щата и е тромава“, заявява Коуми, цитиран от The Wall Street Journal.“Мнозина откриха, че това е предизвикателство, но красотата на това е, че тя не е част от интернет на нещата и в този смисъл е изключително трудно за някой да компрометира вота“.
„Хакери могат да се опитат да използват най-модерни технологически методи, но ще открият, че тук всъщност няма фиброоптичен кабел, а жена на име Сали или човек на име Джо, който изважда пунктираните карти и това трудно може да се достигне. Да, има много усилия, оставени тук, но и красота“.
Conservative Review коментира, че в действителност електронните машини за гласуване няма как да бъдат хакнати по отдалечен път тъй като те не са свързани с Интернет, а много от тях и към някаква централизирана система. На гърба им има специални касети, които след приключването на изборите се отнасят към изборната комисия.
Случаят в Илинойс обаче доказва, че нещата не са толкова розови, колкото се опитва да ги представи Коуми. В края на миналия месец неизвестна страна влезе в системите на местната изборна комисия и свали данните на 200 000 имащи право на глас, след което е инсталирала зловреден софтуер.
Доклад на специалисти от Critical Infrastructure Technology (ICIT), технологичен тръст за киберсигурност, също не споделя оптимизма на Коуми. Според организацията машините за гласуване са остарели и сериозно уязвими на атака. И тук не става дума за голяма хакерска организация, подкрепяна от Кремъл или Пекин, а може да бъде извършена от един или няколко човека.
Векторите за атака, смятат те, са много – от самите машини до персонала, който обслужва изборите. Това са основно доброволци, които нямат нужната подготовка. Може и да са системите на избирателните комисии, а може и да е вътрешен човек, който има зли намерения.
„Тази дискусия се провежда само веднъж на всеки четири години и така, след като всичко затихне след изборите, за съжаление, след края им и след края на преброяването, ще бъдат открити несъответствия. И по някакъв начин тези неща винаги се замитат под килима“, споделя за Daily Caller един от авторите на доклада на ICIT.