Учени от Станфорд са разработили умна тоалетна, която може да разпознава хората на база техните задни части и да следи тяхното здраве чрез отделяните от тях урина и екскременти.
За разработката вече има публикувана статия в журнала Nature Biomedical Engineering
Идеята на учените е да разработят устройство за постоянен мониторинг на здравето, подобно на някои умни часовници. Използва камери и сензори за движение, които установяват нередности. Като например рак на простата или дебелото черво.
„Когато разказвам на хората за това, те започват да се смеят. Смятат идеята за интересна, но и за леко странна. Всеки използва тоалетна, няма как да го избегнеш. Нашата разработка добавя много стойност като превръща тоалетната в устройство за откриване на болести.“, разказва главният изследовател Sanjiv Gambhir в съобщение до медиите.
В устройството има вградена система за идентификация. Бутонът за пускане на водата е оборудван със скенер за пръстови отпечатъци, а камери в тоалетната могат да идентифицират човек по задните му части.
„Знаем, че е странно, но се оказва, че в задните части имаме нещо като уникален пръстов отпечатък.“, продължава Gambhir.
Разработката все още е в начален стадии и не цели да замени докторската диагноза. По-скоро целта е да предупреждава хората за червени флагове, които сочат, че трябва да се посети лекар.
Ето как работи:
Умната тоалетна използва няколко сензора за налягане и движение, за да разбере, когато някой ще я използва. Чрез биометрични данни разпознава кой е човекът.
Събраната информация след това се изпраща на облачен сървър, обясняват от Business Insider.
„Умната тоалетна е перфектният начин да се възползваме от този източник на информация, който обикновено се игнорира. Потребителят не трябва да прави нищо по-различно от обикновено.“, пишат учените.
На видео се записва изхвърлянето на отпадъчния материал. То бива анализирано от алгоритми, които могат да идентифицират неправилна консистенция на изпражненията.
Алгоритми следят и урината. По-точно нейните „скорост, продължителност и общо обем“.
Към момента тоалетната е тествана от 21 души. От Станфорд са направили допитване до още 300 потенциални участници. 52% от тях са посочили, че идеята е поне донякъде комфортна за тях.
Медийното съобщение на Станфорд завършва със:
„За да се възползват напълно от ползите на умната тоалетна, потребителите трябва да се чувстват добре с факта, че камера ще сканира техните задни части.“
Няма как да се отрече, че подобен проект може да доведе до много ползи и ранно откриване на някои болести. Не можем да осъдим обаче и хората, които са скептични, гледат с насмешка на това или просто го смятат за абсурдно. Понякога научно-техническият прогрес ни предлага огромни изненади.