Съперничещите си алгоритми за машинно обучение, създадени в лабораториите на двата китайски технологични гиганта Tencent и Alibaba, доведе до постигането на рекордни показатели в стандартния тест за познаването на китайски език. В редица лингвистични задачи невронните мрежи се оказаха по-грамотни от хората. Въпреки това те все още са твърде далече от истинското разбиране на езика.
Двата модела на изкуствен интелект – единият създаден от специалистите на Tencent Holdings, а другият от лабораторията Alibaba Group Holding демонстрираха рекордно голям брой точки при оценката нивото на познаване на китайски език. Това става с помощта на специални тестове, измерващи способността за разпознаване на естествената човешка реч. Това е първият път в историята когато изкуствени интелекти с езикови модели превъзхождат хората в тези тестове, съставени от китайските учени преди три години. Информацията е на SCMP.
Победител е моделът Хунюан на Tencent, който демонстрира 86 918 точки. AliceMind (Alibaba) е на второ място с 86 685 точки. Тестовият човешки екип постигна по-нисък резултат – 86 678 точки. На четвърто и пето място бяха класирани изкуствените интелекти с езикови модели на производителя на смартфони Oppo и на компанията Meituan.
„Въпреки че рейтингите често се променят, най-висок резултат досега винаги показваха единствено хората“ – заявиха представителите на Alibaba.
Според тях постигнатите резултати показват, че изкуственият интелект е излязъл на едно съвсем ново ниво на разбиране на човешката реч.