Канадски тийнейджър беше арестуван тази седмица, след като стана ясно, че е откраднал криптовалута на стойност около 36,5 милиона щатски долара само от един собственик от САЩ. Това е още един случай на колосална кражба на криптовалути, който показва, че притежаването на състояние в криптовалута може да ви направи изненадващо лесна мишена, дори за крадци, които определено нямат много опит в това.
Според полицията, това е най-голямата кражба на криптовалута в историята, при която ощетен е само един човек.
Миналата година полицейската служба на Хамилтън се обедини с ФБР и тайните служби на САЩ, за да разследва кражбата, която е била докладвана още тогава. Според изявление на полицията, измамата е станала като е била подменена SIM картата на жертвата, така че хакера да може да прихване кодовете за двуфакторно удостоверяване и да получи достъп до крипто портфейлите и акаунтите в популярни борса за търговия с криптовалута.
„Сумата, която е присвоена в тази кражба, разбира се, е много изненадваща“, казва детективът от полицейската служба на Хамилтън Кенет Къркпарик пред CBC. „Това е наистина голяма сума пари, която изненадва наистина всички ни, определено целите на този тийнейджър, когато е планирал и е извършил престъплението си, са били много високи.“
Купуване на потребителски имена
Правоприлагащите органи са успели да заловят предполагаемия престъпник, който е закупил изключително ценно потребителско име в популярна онлайн игра, използвайки част от парите.
След неговия арест, служителите на полицията са успели да изземат над 5,5 милиона щатски долара в криптовалути.
По-специално борсите за криптовалути често се превръщат в мишени на крипто кражби – и често няма възможност това да бъде възпряно от автоматизираните системи, когато потребителят използва двуфакторно удостоверяване, но хакерите са успели да получат достъп и до него. Този тип атаки също така са трудни и за проследяване впоследствие, но въпреки това изглежда, че хакерът не е разполагал с достатъчно високи експертни знания и умения, за да прикрие следите от атаката си. За съжаление, дори потребителят, който е станал жертва на такава атака, да усети това веднага и да подаде сигнал в борсата и в полицейските органи, транзакцията не може да бъде отменена, тъй като крипто борсите не работят като традиционните банки и не могат просто да отменят финансовата операция.
„Няма регулации за това какво се случва, когато има измамни транзакции в крипто борсите“, казва професорът по компютърни науки от университета в Отава Гай-Винсент Журдан пред CBC. Борсите не могат просто да отменят операции и да си поискат средствата обратно, дори да им се представят неопровержими доказателства за измама и те да потвърдят, че има такава. Просто тази финансова система работи на съвсем различен принцип от този на конвенционалните банки.