Навярно сте чували безброй много пъти предупрежденията на учените и световните власти, че планетата е в доста лошо състояние. Но огромният мащаб на заплахите, породени от глобалното изменение на климата и причинената от човека загуба на биологично разнообразие, може да бъде дори по-сериозен, отколкото хората разбират, според перспективна статия, публикувана по-рано тази година в списание Frontiers in Conservation Science, която предупреждава за „ужасно бъдеще и потенциално следващо масово изчезване на видове, което може да доведе дори до края на човечеството.“
„Човечеството причинява бърза загуба на биологично разнообразие и заедно с това способността на Земята да поддържа сложните форми на живот“, заявява водещият автор на статията, екологът от университета Флиндерс Кори Брадшоу в прес съобщение. „Но масите изпитват трудности да разберат мащаба на тези проблеми, въпреки постоянните проблеми на човешката цивилизация.“
Неправилно поставени приоритети
Част от предизвикателството е, че световните политически и икономически системи са проектирани да се фокусират върху краткосрочни предизвикателства и резултати, твърдят авторите на изследването, причинявайки дългосрочни проблеми и позволявайки на климатичните промени да доведат до ефекти като загуба на биологичното разнообразие и екологичното унищожаване.
„Всъщност мащабът на заплахите за биосферата и всички нейни форми на живот е толкова голям, че е трудно да се разбере дори от добре информирани експерти“, казва Брадшоу в прес съобщението. „Проблемът се усложнява от невежеството и краткосрочните лични интереси, като преследването на богатство и политически интереси, които подтикват към действия, които са от решаващо значение за оцеляването.“
„Повечето икономики работят на основната, че противодействието сега е твърде скъпо, за да бъде политически приятно“, добавя съавторът на изследването и биолог от Станфордския университет Пол Ерлих. „В комбинация с тези кампании за дезинформация за защита на краткосрочните печалби е съмнително, че промените, от които се нуждаем, ще бъдат направени в необходимия мащаб навреме“, допълва той.
Съавторът на изследването Дан Блумстейн, еколог от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, заяви, че „плашещите“ констатации повдигат въпрос на живот и смърт.
„Това, което казваме, може да не е популярно и наистина е страшно“, каза той. „Но ние трябва да бъдем откровени, точни и честни, ако човечеството иска да разбере огромността на предизвикателствата, пред които сме изправени при създаването на устойчиво бъдеще.“