
На провеждащото се изложение за технологии, филм и музика South by Southwest (SXSW) бе представен „Ex Machina“. Британската лента направи своята премиера по киносалоните на Острова в края на януари. Сценарист и режисьор на филма е Алекс Гарланд, известен със сценариите си към филми, като Sunshine, „Плажът“, „28 дни по-късно“, както и предстоящ проект по игровите серии Halo. Sci-fi лентата с участието на Алиша Викандер и Оскар Айзък разказва за млад програмист в голяма компания, наречена BlueBook, който печели лотариен билет, носещ му като награда възможността да прекара седмица заедно с изпълнителния директор на компанията Нейтън в работа по секретен проект. Нейтън представя младия Калеб на Ава, интелигентен киборг със собствено самосъзнание и възможност да чувства. Постепенно между тримата се образува любовен триъгълник, прерастващ в конфликт.
Гарланд, който беше гост на SXSW, обясни, че желае зрителят да почувства образувалия се конфликт между Ава и двете човешки същества. Гарланд не крие предпочитанията си в този конфликт. „На 100% заставам зад роботите. Отнасям се доста подозрително към хората и съм притеснен за тях. Не така обаче се чувствам към роботите. Мисля, че те всъщност може да бъдат по-разумни от нас“, сподели той по време на среща с присъстващите на специална среща с посетителите на изложението. „Ex Machina“, който ще направи официалната си премиера по американските киносалони в началото на следващия месец, е режисьорски дебют за Гарлънд.
Гарланд споделя, че стимул да се захване с лентата са се появилите се в общественото пространство негативни мнения и страхове относно ефектите, които ще има изкуствения интелект над хората и човечеството като цяло. „Ние всъщност не разбираме как работят тези неща, но изглежда, че те знаят как сме устроени ние“, сподели той по отношение на търсачките и социалните мрежи. „Те знаят повече за нас, отколкото ние за тях. И това ни плаши“. Нямаше обаче страх и негативни чувства по време на прожекцията на филма в Paramount Theatre. Директорът на SXSW Film Джарод Нийс споделя мнението си, че това вероятно е най-добрият филм представян на фестивала досега. В интервю публикувано в WallStreet Journal, Гарланд споделя, че той няма желание да плаши хората с някакви апокалиптични сценарии и да ги кара да се страхуват от изкуствения интелект. Той вярва, че появата на самоосъзнат и способен да чувства изкуствен интелект е просто въпрос на време. „Появата на чувствителен изкуствен интелект е нещо неизбежно – като лекарството за рака. В по-широк смисъл на думата, ако искаме да направим нещо, някъде някой го прави“. Гарланд споделя желанието си, че иска да провокира хората от техноиндустрията да побързат със създаването на реални хуманоиди с изкуствен интелект. „Причината да съм привлечен от идеята за изкуствен интелект е защото интелигентните и чувствителни роботи са продължение – на нас, хората. С тях се свързва бъдещето в дългосрочен план – далеч след нас във времето. Нашето бъдеще е доста ограничено. Ние ще измрем на тази скала. Съществата, натоварени с изкуствен интелект, от друга страна, могат да живеят по-дълго. Мисля, че те са нашето бъдеще“, завършва Гарланд.