Facebook ще отмени забраната за политическите реклами, наложена преди изборите за президент в САЩ през миналата година, която целеше да ограничи разпространението на дезинформация, като още тогава социалната мрежа се ангажира да разследва дали нейните системи и регулации за политическите реклами се нуждаят от обновяване.
Рекламодателите на социалната мрежа ще могат да възобновят пускането на политически реклами на 4 март, заяви Facebook в публикация в блога в сряза. Тя заяви, че е въвела временния мораториум, „за да се избегне объркванията и злоупотребите в изборния ден.“
Социалната мрежа заяви, че е получила „обратна връзка“ за своята система за реклами по време на последните избори през 2016 г., включително ѝ неспособността ѝ да въведе разграничение между реклами от политици и политически групи и реклами за социални проблеми от групи за застъпничество и защита на определени човешки права, например.
„В резултат на това планираме да използваме следващите месеци, за да разгледаме отблизо начина, по който тези реклами работят в нашата услуга, за да видим къде могат да бъдат направени по-нататъшни промени“, се казва в сряда.
Марк Зукърбърг, изпълнителният директор на Facebook, дълго време се противопоставяше на натиска да проверя фактите и достоверността на политическите реклами, като твърди, че това не е в интерес на свободното изразяване и че компаниите от частния сектор не трябва да бъдат „арбитър на истината“.
Компанията обаче отстъпи на тази твърда позиция малко преди гласуването на 3 ноември на фона на натиск от страна на критиците, които я обвиниха, че може да се превърне в потенциално поле за разпространение на дезинформация преди изборите, като първоначално обяви, че не може да се пускат нови политически реклами през седмицата преди гласуването, плюс една седмица за размисъл след гласуването.
Facebook и Google, които приеха сходни мерки, по-късно удължиха още забраните си, тъй като бившият президент на САЩ Доналд Тръмп предизвика вълнения след победата на Джо Байдън като многократно разпространяваше сред последователите си твърдения за манипулиране на изборите.
Както вече споменахме, поради невъзможността на Facebook да направи диференциация между политическите реклами и рекламите от правозащитни организации и групи, много фондации от последния тип се оплакаха и разкритикуваха социалната мрежа, че не са имали възможност да продължат информационната кампания за своята дейност и проблемите, които наблюдават сред широката общественост, което е довело до редица пропуснати ползи.