Най-новите новини от корпоративния свят гласят, че гигантът в производството на видео карти и графични технологии, Nvidia, се готви да придобие ARM.
Според доклад във Financial Times, Nvidia се подготвя да придобие ARM и ще заплати 40 милиарда щатски долара на настоящия собственик, Softbank, за сделката. Припомняме, че SoftBank закупи ARM през 2016 г. за 32 милиарда щатски долара, като изглежда сега банката е решила да стартира процедура по продажбата на ARM, тъй като трудните време изискват от нея предприемане на действия за набиране на нови средства и капитал, които в комбинация с финансовите предизвикателства и коронавирусната пандемия са затруднили състоянието ѝ.
Смяташе се, че SoftBank може да продаде една част от операциите на ARM, но сега изглежда, че банката е решила да предприеме пълна продажба, ако информацията от доклада на Financial Times е вярна, а от журнала звучат доста уверени в твърденията си, като казват, че продажбата може да бъде обявена още този понеделник.
FT твърди, че „множество пряко запознати лица по въпроса“ са казали, че сделката в момента тече и в нея освен пари ще бъдат вложени и акции, като след продажбата, SoftBank ще остане най-големия акционер в Nvidia.
Регулаторни препятствия
Разбира се, както за всяка предварителна слухова информация, и тук трябва да подходим с известна доза съмнение, особено когато става въпрос за сделки с технологични гиганти от толкова големи размери. Както вече световните медии са обсъждали, мнозина анализатори смятат, че регулаторните препятствия биха могли да спрат подобно придобиване – и това все още може да е валидно. Това беше една от причините, според които Apple реши да не се опитва да сключи сделка за придобиването на ARM, както и фактът, че лицензионният модел на ARM не отговаря на начина, по който функционира компанията, управлявана от Тим Кук.
Всъщност, ако трябва да сме точни, същото важи и за Nvidia, както твърдят някои хора като анализаторът Джеф Блабър от CCS Insight. Според него въпреки че придобиването на ARM би могло да даде на Nvidia преднина в пазарните позиции, такава сделка би имала твърде висока цена, която според него не оправдава средствата. Nvidia може да лицензира ARM технологията и да изгради свои собствени централни процесори и да си партнира с ARM, без да придобива на самата компания.
Последната публикация на Бламър в официалния му акаунт в социалната мрежа Twitter също подкрепя тезата, че придобиването на ARM би могло да навреди на Nvidia и все още има много „големи въпросителни“ около този нов трънлив проблем с регулаторното одобрение на този ход.