Животът на Силвия Плат беше кратък, но брутално честната ѝ поезия, често отразяваща нейните интензивни емоции, продължава да докосва поколения читатели повече от 50 години след смъртта ѝ. Нейната поезия ни даде поглед върху чувствителността на една човешка душа, превъзнасяща по-голямата част от зрелия си живот в пристъпи на маниакална депресия.
За да отбележи приноса на Плат към поезията, Google посвети днешния си Doodle на 87-мия рожден ден на признатата американска авторка. Илюстрацията отразява нейната поезия, която често се зараждаше сред зимата и студа. Използването на метафори и тъмни образи в емоционалната проза е умно, иронично и сюрреалистично.
Родена в Бостън на 27 октомври 1932 г., Плат дава обещание, че ще се превърне в брилянтен поет още когато е на 8, след смъртта на баща си. Тя написва „Електра по пътя за Азалия“ в деня, след първото посещение на гроба му. Стихотворението представя смесените ѝ емоции от мъка и вина след смъртта на баща си.
Нейните пристъпи на депресия, често възникващи през зимата, са свързани с ранната загуба на баща ѝ, според специалистите.
Най-известна е със своите стихосбирки „Колосът и други стихотворения“, „Ариел“ и „Събраните стихотворения„, като последната от които е публикувана послесмъртно през 1981 г., което ѝ печели награда „Пулицър“, почти 20 години след смъртта на авторката.