Вграждането на задна врата в мрежовото оборудване, която може да се използва в глобалните телекомуникационни мрежи и технологии, изисква значителни усилия. Специалистът по кибербезопасност и конфиденциалност на Huawei Technologies Джон Съфлок (John Suffolk) каза, че за да могат изобщо да работят задните врати от подобен род е необходимо да се отчете широкият спектър от продукти и услуги, използването на различните технологии и различните конфигурации.
„Мрежите не са еднакви. Когато някоя организация създава собствена фирмена или корпоративна мрежа, конфигурацията на тази мрежа е уникална и се използват модули от най-различни мрежови доставчици. Дори и специално сте се опитали да вградите задна врата, тя едва ли ще работи. Необходимо е да се знае целевата архитектура на клиента и как да бъде заобиколен нейния контрол, а подобна възможност няма“ – каза топ-мениджърът в интервю за уеб изданието ZDNet.
Докато коментираше обвиненията за внедряване на задни врати от Huawei Съфлок се пошегува, че общо взето е по-лесно да се подкупи някой от екипа на мобилния оператор за постигането на подобна цел. Той допълни, че дори и Пекин да поиска поставянето на задни врати, невъзможно е те да бъдат накарани да работят. Huawei изгражда и доставя мрежово оборудване, не услуги и не е мобилен оператор. Нещо повече, компанията няма достъп до телекомуникационните мрежи, отбеляза Съфлок.