Още следващата година на борда на Международната космическа станция ще започнат изпитанията на новия йонен двигател, създаден от група австралийски учени и специалисти.
Главната особеност на този двигател е, че за гориво може да използва различните метали, получени от преработката на космическия боклук. Подходът е ефективен, икономически изгоден, а страничен ефект от действието на йонния двигател е изчистването на околоземното пространство от натрупания космически боклук.
Проектът се нарича Neumann Drive, в чест на автора на идеята и главния инженер на проекта доктор Патрик (Пади) Нойман от университета в Сидни. За реализирането на тази идея той създаде стартъп с оригиналното име Neumann Space.
„Двигателят Neumann Drive използва електрическата енергия, получавана от слънчеви батерии или ядрен генератор. Металното гориво се използва за създаване на пулсиращ дъгов разряд, който работи по същия начин като дъговото заваряване“ – се казва в официалния сайт на проекта.
За работата на този двигател са подходящи повечето метали, които се съдържат в космическия боклук и в други места. Едно от най-ефективните горива за Neumann Drive е магнезият, който е подходящ за далечни полети. Много добри резултати се получават и с алуминий, от който има големи количества. Най-ефективният метал, подходящ за гориво на Neumann Drive е молибденът, като от този метал са достатъчни съвсем малки количества.