SMS съобщенията могат да спасят изчезващи езици

Най-четени

Калин Карабойчев
Калин Карабойчевhttps://www.kaldata.com/
Калин Карабойчев е управител на Kaldata.com - най-големият български IT портал. Повече от 25 години се занимава активно с разработка и популяризация на услуги в българския интернет.

Лингвистите са разтревожени от опасенията си, че мобилните телефони ще допринесат за изчезването на огромен брой езици, които и така вече губят популярността и употребата си. Точно затова езиковите защитници са на мнение, че програмистите трябва да си поставят за особено важна задача наличието на повече езици в мобилните телефони.

Както знаем, sms съобщенията са най-евтината, бърза и ефикасна услуга, предлагана от мобилните оператори и от мобилните телефони. Това е отбелязано като тенденция по цял свят, даже и в САЩ. Трите милиарда мобилни телефона по цял свят поставят точно този тип връзка на първо място сред останалите. Лингвистите са обезпокоени, че компаниите в бранша предоставят устройства с вграден софтуер на само 80 от общо 6900 езика.

След изявленията с тези статистики голяма част от разработчиците на мобилни телефони обещаха, че спасяването на изчезващи езици ще стане тяхна основна задача. Те ще се наемат да съхранят културата и идентичността на по-малките и застрашени от изчезване нации.

Всичко важно от света на технологиите, директно в пощата ти.

С абонирането приемате нашите Условия и Политика за поверителност. Може да се отпишете с един клик по всяко време.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Google Новини, TikTok, Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iPhone, Huawei, Google Chrome, Microsoft Edge и Opera!

Предишна новина
Следваща новина
4 Коментара
стари
нови оценка

Нови ревюта

Подобни новини