Tesla обяви в сряда, че е отворила първата си зарядна станция в Китай със собствени съоръжения, които ще служат за съхранение на слънчева енергия и конвенционално добито електричество.
Зарядната станция в град Лхаса ще генерира енергия от слънчева светлина и ще я съхранява в съоръженията за съхранение на енергия за зареждане на електрически превозни средства, съобщиха от компанията в публикация на стената си в китайската социална мрежа Weibo.
Tesla има амбиции в сферата на електрическата енергия още от 2016 г., когато придоби базираната в Калифорния компания SolarCity за 2,6 милиарда щатски долара, като обяви, че има желание да развива своя енергиен бизнес.
Така слънчевите панели на компанията включат Solar Roof – система за производство на енергия, предназначена да изглежда като стандартен покрив с керемиди, и Powerwall, която може да съхранява енергия, генерирана от слънчеви панели.
Миналата година Tesla, която произвежда част от електрическите си превозни средства в Шанхай, публикува обяви за работа за ръководители на проекти за съхранение на слънчева енергия и интегрирането ѝ в зарядните системи за автомобилите на компанията на територията на Китай.
На 22 юни изпълнителният директор на Tesla Илън Мъск написа публикация в Twitter, че обмисля да проведе Ден на изкуствения интелект след около месец, където милиардерът от Силициевата долина ще демонстрира напредъка в софтуера и хардуера на изкуствения интелект с цел усъвършенстване на алтернативните методи за добив на зелена енергия.
„Отправяме поглед към провеждането на Деня на изкуствения интелект на Tesla след около месец. Целта е да надминем неколкократно напредъка в софтуера и хардуера, който вече сме постигнали с изкуствения интелект на Tesla“, пише Мъск в публикация в официалния си профил в Twitter, в който най-вероятно отразява и скорошната новина за изграждане на един от най-мощните суперкомпютри на планетата, който ще служи за самообучение на автопилота на компанията.
По време на представяне на корпоративните печалби през януари, Мъск заяви, че е „силно уверен, че автомобилите на Tesla ще могат да се движат с надеждност, която надминава човешката, до края на тази година“.
Но през май Tesla информира калифорнийския департамент за моторни превозни средства, че може да не постигне пълна технология за самоуправление до края на 2021 г.
Автомобилният производител е подложен на преглед от калифорнийския регулатор, който проверява дали компанията е нарушила разпоредбите, като фалшиво популяризира своите усъвършенствани системи за подпомагане на водача като „пълно самоуправление“.
Функциите на подпомагане на водача на Tesla, които тя описва като „автопилот“ или „пълно самоуправление“, са създадени, за да улеснят практическото шофиране. Тези характеристики не правят превозното средство автономно.