Автомобилите с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) могат да станат доста дефицитни в САЩ. Нов правителствен проект предвижда масовото им изчезване. Вече беше обявена целта на Байдън до края на това десетилетие половината от всички продажби да са на електромобили.
Новите планове са продажбата на нови автомобили с ДВГ да се забрани в част от щатите до 2035 година, а в останалите до 2040 година.
Ходът е подкрепен от немалко автомобилни производители. Ford, Dodge, Hyundai и Volkswagen вече имат планове за не много далечен тотален преход. Въпреки подкрепата, има и доста пречки.
Най-голямата е с инфраструктурата за зареждане.
Както правителството, така и частни компании вече инвестират милиарди в нея. И ще продължат да го правят. Администрацията на президента Байдън си е поставила цел да инсталира половин милион зарядни станции до края на десетилетието.
Повече за новия план в Щатите.
Той е изготвен от три ведомства – Министерство на енергетиката, Министерство на транспорта и Министерство на жилищното строителство и градоустройство. Подпомогнати са от Агенцията за опазване на околната среда.
Става ясно, че за да се справят с климатичната криза, властите трябва да елиминират почти всички емисии на парникови газове от сектора на автомобилите до 2050 година. Това е най-големият източник на парникови газове в САЩ.
Трябва да се обърне внимание за трансформиране на транспортния сектор. В него трябва да се включат всички – от федералните служители, през местните власти, НПО-та до членове на международната общност.
Въвежда се и гаранция, че всички обществени поръчки за федералния автопарк ще са с нулеви емисии до 2027 година.
След въвеждането на забраните за продажба на нови коли с ДВГ, властите са изчислили, че животът на повечето останали ще приключи до 2050 година.