Специалистите на Вашингтонския университет допълниха камерата на стандартен смартфон с разпечатан на 3D принтер пръстен, върху който са разположени ултравиолетови светодиоди и използваха тази конструкция за търсене на патогенни бактерии.
Това е нова технология, с помощта на която е възможно да се определи наличието на следи от жизнената дейност на патогенни микроби на кожата на лицето и в устата с помощта на обикновен смартфон. По този начин става възможно да се разработи съвсем опростен и евтин метод за бърза домашна диагностика.
В обикновените смартфони се поставят камери, които са чувствителни само към видимия спектър. Всеки пиксел на изображението е формиран от зелен, син или червен цвят. Ето защо изследователите са решили да използват ултравиолетово излъчване за разширяване възможностите на камерата на стандартния смартфон. Самото устройство е разпечатан на 3D принтер пръстен, на който са разположени 10 ултравиолетови светодиода, които автоматично се включват при заснемането.
Ултравиолетовата светлина на тези светодиоди възбужда отделените от бактериите протеини порфирини. В отговор на това облъчване протеините изпускат червена флуоресцентна светлина, която се улавя от камерата на смартфона. Останалите елементи, включително кожата и различните маслени съединения не излъчват червена светлина при взаимодействието с ултравиолет.
Благодарение на тази светодиодна подсветка се получават RGB изображения, включващи 15 сектора от видимата светлина (420-720 nm). На базата на спектралните характеристики на порфирините се извършва количествен анализ на бактериалната инфекция в различния тип кожа.