Специалистите на европейската космическа агенция осъществиха най-точния засега експеримент при свободно падане. Използван е тестовият спътник LISA Pathfinder, създаден за усъвършенстване на новите технологии на бъдещата космическа гравитационна обсерватория eLISA.

В апарата са поставени два 65-милиметрови куба, направени от сплав от злато и платина. Тяхното взаимно разположение е изключително точно фиксирано и се следи с лазерен интерферометър. Основата задача на специалистите към днешен ден е да се избегне въздействието на всички други сили, осен гравитационната. Така например, един от проблемите е компенсиране на налягането, което възниква от въздействието на електромагнитните вълни.
LISA Pathfinder се намира в точката на Лагранж L1, в която гравитационните сили на Земята и Луната изцяло се уравновесяват. Тези кубове ще играят ролята на краищата на раменете на интерферометъра eLISA – три спътника, на разстояние 5 милиона километра един от друг. Двете тела с точно определена маса във всяко рамо ще се движат само под въздействието на гравитацията, повтаряйки изкривяването на пространството. Гравитационните вълни ще променят дължината на раменете, която ще бъде регистрирана и записана от приборите.

Очаква се, че гравитационната обсерватория eLISA ще може да регистрира гравитационни вълни с по-малка амплитуда и честота, отколкото гравитационният детектор aLIGO.