firefly

BIOS префлаш

14 мнения в тази тема

Здравейте,

преинсталирах един лаптоп Lenovo 3000 N200 и след това дръпнах официалния софт на Lenovo за sytem update, който уж бързо и безболезнено инсталирал всичко необходимо за системата (драйвери, ъпдейти...). Е да, ама не... Препоръча ъпдейт на биоса и викам, айде нали си е техния софт, какво може да стане толкова... Тръгна да си тегли и да си обновява там каквото му трябва и след като се рестартира всичко беше до там. Стига до средата на зареждането на XP-то. При опит да се форматира вади грешка, че не открива твърдия диск.

Това ме навежда на мисълта, че се прецака BIOS-а. Какви са вариантите за възстановяване? Четох за обновяване през bootable cd, но не съм сигурен откъде и кой bios да изтегля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

БИОС онлайн не се обновява! Оправянето, ако е възможно, само в сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

преинсталирах един лаптоп Lenovo 3000 N200 и след това дръпнах официалния софт на Lenovo за sytem update, който уж бързо и безболезнено инсталирал всичко необходимо за системата (драйвери, ъпдейти...). Е да, ама не... Препоръча ъпдейт на биоса и викам, айде нали си е техния софт, какво може да стане толкова... Тръгна да си тегли и да си обновява там каквото му трябва и след като се рестартира всичко беше до там. Стига до средата на зареждането на XP-то. При опит да се форматира вади грешка, че не открива твърдия диск.

Това ме навежда на мисълта, че се прецака BIOS-а. Какви са вариантите за възстановяване? Четох за обновяване през bootable cd, но не съм сигурен откъде и кой bios да изтегля.

Не е задължително да е проблем с БИОС-а, пробвай с жива линукс дистрибуция дали ще се вижда диска

Тегли се последния БИОС от сайта за ъпдейт версия за СД, пише се на СД и се стартира от там

БИОС онлайн не се обновява! Оправянето, ако е възможно, само в сервиз.

Това обновяване не е онлайн. Софтуера тегли нещата локално и пуска програмата за ъпдейт. Правил съм го много пъти на ИБМ машини без проблем

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Пуснах Убунту и виждам харда. Тогава какъв може да е проблемът? Така както е с лайв линукса може ли да се флашне биоса?

Редактирано от firefly (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пуснах Убунту и виждам харда. Тогава какъв може да е проблемът? Така както е с лайв линукса може ли да се флашне биоса?

Не, писах по-горе как се прави. И пробвай да настроиш в БИОС-а емулация на ПАТА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да я открия тази версия на BIOS за CD? Моля да ме извините, но с BIOS изобщо не съм се занимавал и ми е тъмна мъгла там...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да я открия тази версия на BIOS за CD? Моля да ме извините, но с BIOS изобщо не съм се занимавал и ми е тъмна мъгла там...

Тук има описано как става http://www.biosflash.com/e/bios-boot-cd.htm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да си чувал че Леново имат сайт за поддръжка?

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/product.do?template=/product.do?template=%2Fproductpage%2Flandingpages%2FproductPageLandingPage.vm&sitestyle=lenovo&brandind=10&familyind=370177&machineind=0&modelind=0&partnumberind=0&subcategoryind=0&doctypeind=9&doccategoryind=0&operatingsystemind=49979&validate=true

А ето и страницата с БИОС-а

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-68504

П.П. Провери за всеки случай дали това е точния модел

Тук има описано как става http://www.biosflash...ios-boot-cd.htm

Недей предлага такива неща, Леново имат достатъчно особености за поддръжка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами там го търсих и аз. Моделът обаче е 0769, а за него има само обикновения инсталационен драйвер. За CD виждам само за другия модел (0687).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай да възстановиш настройките в биоса (Default Settings). Аз скоро флашнах БИОС-а и нещеше да зареди Windows-а, преди да му дам рестарт на настройките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спрях някакъв SATA AHCI mode и сега успях да заредя windows-a. Изтеглих наново ъпдейта от сайта на леново и го пуснах, след което ми изписа, че вече съм с последната версия на биоса. Тоест предният път се е получило предполагам.

Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

Бърка защото няма драйвери за него в ХР. Могат да се инсталират допълнително, но няма практически смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спрях някакъв SATA AHCI mode и сега успях да заредя windows-a. Изтеглих наново ъпдейта от сайта на леново и го пуснах, след което ми изписа, че вече съм с последната версия на биоса. Тоест предният път се е получило предполагам.

Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

Ето подробно описание на спецификацията: http://www.intel.com/technology/serialata/ahci.htm

С едно изречение и безкрайно опростено: включване и изключване на емулиране на SATA диск като PATA

Вероятно ъпдейта на БИОС е ресетнал съществуващите настройки на БИОС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега инсталирам уж някакви драйвери за AHCI. Ако се оправи ще го пусна, ако не - ще си стои спряно...

Благодаря за помощта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход