firefly

BIOS префлаш

14 мнения в тази тема

Здравейте,

преинсталирах един лаптоп Lenovo 3000 N200 и след това дръпнах официалния софт на Lenovo за sytem update, който уж бързо и безболезнено инсталирал всичко необходимо за системата (драйвери, ъпдейти...). Е да, ама не... Препоръча ъпдейт на биоса и викам, айде нали си е техния софт, какво може да стане толкова... Тръгна да си тегли и да си обновява там каквото му трябва и след като се рестартира всичко беше до там. Стига до средата на зареждането на XP-то. При опит да се форматира вади грешка, че не открива твърдия диск.

Това ме навежда на мисълта, че се прецака BIOS-а. Какви са вариантите за възстановяване? Четох за обновяване през bootable cd, но не съм сигурен откъде и кой bios да изтегля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

БИОС онлайн не се обновява! Оправянето, ако е възможно, само в сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте,

преинсталирах един лаптоп Lenovo 3000 N200 и след това дръпнах официалния софт на Lenovo за sytem update, който уж бързо и безболезнено инсталирал всичко необходимо за системата (драйвери, ъпдейти...). Е да, ама не... Препоръча ъпдейт на биоса и викам, айде нали си е техния софт, какво може да стане толкова... Тръгна да си тегли и да си обновява там каквото му трябва и след като се рестартира всичко беше до там. Стига до средата на зареждането на XP-то. При опит да се форматира вади грешка, че не открива твърдия диск.

Това ме навежда на мисълта, че се прецака BIOS-а. Какви са вариантите за възстановяване? Четох за обновяване през bootable cd, но не съм сигурен откъде и кой bios да изтегля.

Не е задължително да е проблем с БИОС-а, пробвай с жива линукс дистрибуция дали ще се вижда диска

Тегли се последния БИОС от сайта за ъпдейт версия за СД, пише се на СД и се стартира от там

БИОС онлайн не се обновява! Оправянето, ако е възможно, само в сервиз.

Това обновяване не е онлайн. Софтуера тегли нещата локално и пуска програмата за ъпдейт. Правил съм го много пъти на ИБМ машини без проблем

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Пуснах Убунту и виждам харда. Тогава какъв може да е проблемът? Така както е с лайв линукса може ли да се флашне биоса?

Редактирано от firefly (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пуснах Убунту и виждам харда. Тогава какъв може да е проблемът? Така както е с лайв линукса може ли да се флашне биоса?

Не, писах по-горе как се прави. И пробвай да настроиш в БИОС-а емулация на ПАТА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Как да я открия тази версия на BIOS за CD? Моля да ме извините, но с BIOS изобщо не съм се занимавал и ми е тъмна мъгла там...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Как да я открия тази версия на BIOS за CD? Моля да ме извините, но с BIOS изобщо не съм се занимавал и ми е тъмна мъгла там...

Тук има описано как става http://www.biosflash.com/e/bios-boot-cd.htm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да си чувал че Леново имат сайт за поддръжка?

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/product.do?template=/product.do?template=%2Fproductpage%2Flandingpages%2FproductPageLandingPage.vm&sitestyle=lenovo&brandind=10&familyind=370177&machineind=0&modelind=0&partnumberind=0&subcategoryind=0&doctypeind=9&doccategoryind=0&operatingsystemind=49979&validate=true

А ето и страницата с БИОС-а

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-68504

П.П. Провери за всеки случай дали това е точния модел

Тук има описано как става http://www.biosflash...ios-boot-cd.htm

Недей предлага такива неща, Леново имат достатъчно особености за поддръжка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами там го търсих и аз. Моделът обаче е 0769, а за него има само обикновения инсталационен драйвер. За CD виждам само за другия модел (0687).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Опитай да възстановиш настройките в биоса (Default Settings). Аз скоро флашнах БИОС-а и нещеше да зареди Windows-а, преди да му дам рестарт на настройките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Спрях някакъв SATA AHCI mode и сега успях да заредя windows-a. Изтеглих наново ъпдейта от сайта на леново и го пуснах, след което ми изписа, че вече съм с последната версия на биоса. Тоест предният път се е получило предполагам.

Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ...Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

Бърка защото няма драйвери за него в ХР. Могат да се инсталират допълнително, но няма практически смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Спрях някакъв SATA AHCI mode и сега успях да заредя windows-a. Изтеглих наново ъпдейта от сайта на леново и го пуснах, след което ми изписа, че вече съм с последната версия на биоса. Тоест предният път се е получило предполагам.

Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

Ето подробно описание на спецификацията: http://www.intel.com/technology/serialata/ahci.htm

С едно изречение и безкрайно опростено: включване и изключване на емулиране на SATA диск като PATA

Вероятно ъпдейта на БИОС е ресетнал съществуващите настройки на БИОС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сега инсталирам уж някакви драйвери за AHCI. Ако се оправи ще го пусна, ако не - ще си стои спряно...

Благодаря за помощта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Известия

• Калин Карабойчев

Бъди специален, вземи своя VIP Абонамент   14.06.2016

Със своя VIP Абонамент получаваш:  Форум без никакви реклами.  5 пъти повече точки репутация, с които да гласуваш.  Табелка Специален потребител под аватара си.  Възможност да съхраняваш до 1000 лични съобщения в пощата си.  Специален различен цвят на ника ти, който те отличава от останалите.  До 50 мегабайта пространство за прикачване на файлове.  Използваш търсачката без да чакаш между честите търсения.  Възможност да отваряш и затваряш своите теми.  2 снимки, 3 линка и 5 реда в подписа ти.  Възможност да създаваш теми с Анкети в тях.  Възможност да прикачваш файлове към личните си съобщения.  Не чакаш между честите изпращания на лични съобщения.  Достъп до специален VIP форум, в който можеш да се включиш в дискусии с администрацията на форума относно нововъведения и нови услуги касаещи целия сайт и форум. Не чакай, бъди специален Поръчай сега!
                             VIP - 3 месеца                         VIP - 1 година        5.00 EUR с ДДС                      10.00 EUR с ДДС
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение