Премини към съдържанието
Boris.Kirov

Apple MacOS 6.0.5 -> 7.5.5, къде и как...

Препоръчан отговор

Здравейте приятели на калдата! Въпросите ми не са от стандартните задавани от повечето посетители на форума, за това много се надявам някой да може да ми помогне... та да мина към въпроса.

Вкъщи се сдобих с така да се каже морално остаряла техника, направо с антикварна стойност почти :). Става въпрос за Apple Macintosh SE/30 компютър. Скромното отроче има инсталирана MacOS 6.0.5 операционна система (32битова с графична среда, няма такива досовски истории :whist: ). Mac-а си работи перфектно така както е, но все пак искам да го ъпдайтна до 7.5.5 версия, максималната която поддръжа (поне така пише на сайта по горе и в още 2-3 които прегледах). Също така ми се иска да му кача и някоя друга програма като например текстов редактор, системни програми за повечко инфо около хардуера и т.н. . Откъде в интернет може да се изтегли тази версия на Macintosh и по-важното как да я кача от PC на друг носител че да тръгне на мак-а. SE/30 е оборудван с 3.5инчово флопи и 40МБ-ов SCSI (50pin) харддиск. И още едно въпросче, харда може ли да се прикачи към домашния ми PC (SCSI 50пинова карта ще си набавя това не е проблем) и да го разпознае без проблеми (знам че apple hardware-а няма много общо със IBM стандартните компютри за това питам),

Ако ви трябва още инфо по ситуацията ще се постарая да дам. Всичко това го правя с любителска дейсност понеже никога преди не ми е падал Mac в ръцете в истиснкия смисъл на думата (не тези които сега ги направиха за х86 :speak: ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От тук (директно от Apple cool.gif ) можеш да си дръпнеш System 7.5.3, System 7.0.1 и други архивни работи.

Относно прехвърлянето, тези линкове може би ще са ти полезни:

Low-End MAC FAQ

Ultimate Macintosh

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

хм

7.5.5 едва ли ще върви бързо на този компютър - той е много обемист предназначен за моделите с Пауър РС процесор.

по скоро 7.1.2 е разумния максимум, който позволява пускането на маса програми.

Но паметта трябва да е поне 16 или 64 мегабайта, намират се модули 30 пин чат пад дори сега. Освен това трябва да се смени убииствено бавния 40мб хард с модерен scsi диск, Куантуми 1/2 gb има на корем. Сигейти също.

Трябва ти и кабел SCSI 50 pin с няколко съединителя за да можеш да включищ 2 диска, или диск и SCSI CD

ако имаш късмет ще намериш външно ЦД в SCSI кутия за да не разглобяваш всеки път Епъла.

Освен това SE/30 има супер екстра за старите модели - разширителен слот

на който можеш да боднеш допълнителна видеокарта, а днес МРЕЖОВА КАРТА, която го прави от играчка на нормален офис компютър.

На такъв компютър издаваха един малък вестник 9 години, докато не го смениха с модерен модел макинтош.

Е имаше 64мб рам, 1гб диск, 2 гб външен и Черно-бял монитор 1024х768

плюс принтер Епъл Лазер Врайтър - първи ПостСкрипт принтер който съм видял

Редактирано от kirko (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Малко ъпдейт на темата: Намерих си работещ скъзи 50пинов контролер, сложих го на компютъра и му закачих въпросния 40МБ харддиск. Всичко мина като по мед и масло, никакви проблеми. Копирах си важната информация от HFS дяла на харда чрез програмата TransMac (оказа се доста хубава и полезна програма). Най-вероятно ще му направя един хубав формат със MacDrive програмата.

Та остана след формата да сложа по нова опер. система MacOS. Може ли да копирам инсталацията на харда и да я подкарам със boot дискета както при Win95/98 примерно? Или трябва да инсталирам опер. система чрез дискети както по принцип се прави? Ако намеря SCSI CD-ROM и го вържа заедна с харда на контролера на Mac-a може ли със CD инсталация на MacOS да инсталирам опер. система?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Малко ъпдейт на темата: Намерих си работещ скъзи 50пинов контролер, сложих го на компютъра и му закачих въпросния 40МБ харддиск. Всичко мина като по мед и масло, никакви проблеми. Копирах си важната информация от HFS дяла на харда чрез програмата TransMac (оказа се доста хубава и полезна програма). Най-вероятно ще му направя един хубав формат със MacDrive програмата.

Та остана след формата да сложа по нова опер. система MacOS. Може ли да копирам инсталацията на харда и да я подкарам със boot дискета както при Win95/98 примерно? Или трябва да инсталирам опер. система чрез дискети както по принцип се прави? Ако намеря SCSI CD-ROM и го вържа заедна с харда на контролера на Mac-a може ли със CD инсталация на MacOS да инсталирам опер. система?

<{POST_SNAPBACK}>

Виж ТУК , смятам , че ще отговори на въпросите ти.

Успех

:bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.