Премини към съдържанието
shedule

Формат на хард-а за Ubuntu?

Препоръчан отговор

Как да си форматирам харддиска?Понеже съм инсталирал WinXP и не знам как да подготвя хард-а за инсталация на Ubuntu.Почва да инсталира ,но проблема идва от това дето не съм го форматнал.И не знам как да го разделя.Компа ще се ползва само за Линукса.

Благодаря предварително! sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В инсталацията на убунту-то когато идва време за разделяне на диска има една опция Erase entire disk.

Избираш я и диска ти сам ще се форматира.

Обаче да знаеш, че всичко на харда ти ще се изтрие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На мен ми прави проблем като почна да инсталирам Ubuntu и ме интересува кога да си форматна харда.

Като пусна компа стартира се диска с убунту ,дава ми прозореца да натисна "boot" и ми дава да си избирам език,почва да ми търси устройства и т.н. докато не ми направи тоя проблем.Изглежда там си иска мястото и аз не знам как да му го предоставя,затова искам да ми кажете как да си форматна харда под формат удобен за инсталиране на ubuntu и да видя тогава дали ще ми прави проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Starting up the partitioner (вероятно тук става проблема с разделянето) после ми дава :

[!!] Partition disk

??? ???

<Go back> <Continue>

Като натисна <Continue> ми изписва "Е: Unimplemented function" и изчезва (като натисна enter само тогава се появява).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хм. Доколкото разбирам напрактика не стигаш до partitiona:( Провери ли МД5 сумата на ИСО-то след като го свали? Ако ли не - провери го. Може при свалянето нещо да се е омазало. Аз лично съм с Кубунту и до сега такъв проблем не ми е правил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Най-вероятно проблема е в инсталационния диск.

Но тъй като ще триеш всичко, може да пробваш да форматираш диска под дос - с инсталационна дискета, fdisk.. и т.н. - а линукса после ще си го форматира в необходимиа му формат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Хм. Доколкото разбирам напрактика не стигаш до partitiona:(  Провери ли МД5 сумата на ИСО-то след като го свали? Ако ли не - провери го. Може при свалянето нещо да се е омазало. Аз лично съм с Кубунту и до сега такъв проблем не ми е правил.

<{POST_SNAPBACK}>

Значи изтеглил съм Ubuntu_5.10_install_i386 и Ubuntu_server_5.10_install_i386. И двете ми дават една и съща грешка.Кажете как да си форматна харда! Ако го форматирам със инсталационния диск на WinXP дали ще стане?

Лошото е че този компютър не си разпознава флопито под ДОС.

Редактирано от shedule (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това е МД5 сума-та на Ubuntu_5.10_install_i386

126751a2dc5528c2f9044d9e4ee36d61 ubuntu-5.10-install-i386.iso

Остава сам да си я провериш дали съвпада с твоето исо. Моят съвет е, ако не си свалял .исо-то от официалния сайт на Убунту - направи го. Това е линка:

http://se.releases.ubuntu.com/5.10/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Това е МД5 сума-та на Ubuntu_5.10_install_i386

126751a2dc5528c2f9044d9e4ee36d61  ubuntu-5.10-install-i386.iso

Остава сам да си я провериш дали съвпада с твоето исо. Моят съвет е, ако не си свалял .исо-то от официалния сайт на Убунту - направи го. Това е линка:

http://se.releases.ubuntu.com/5.10/

<{POST_SNAPBACK}>

Благодаря за линка,но и аз съм го смъквал от този сайт.А как да си проверя тази MD5 сума?

Редактирано от shedule (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Гости jester

Ето как процедирах аз:

Под WinXP с Partition Magic 8.0 си създадох предварително 2 дяла за Линукса - 1 за Swap и 1 за самия Линукс. Рестарт - К/Убунтото ми показа съществуващите дялове на харда, избрах кой да е root, кой да е за swap, инсталира си boot менаджера и готово. Вече като пусна ПЦ-то ме пита коя система да зареди. XP-то си стои непокътнато.

Сигурно има и по-лесен начин, нека някой по-запознат сподели.

Може да си поръчаш диск от сайта на Убунту - идва след около 3 седмици.

Редактирано от jester (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ето ти отговора за МД5 сума-та

MD5 може да се провери лесно под Windows - Nero MD5 Verifier. В първото поле се пише (пейства) оригиналната МД5 сума, за второто посочваш къде е ИСО файла и готово - ако изтегленият файл е наред, в третото поле ти изписва същата сума като в първото поле ..

<{POST_SNAPBACK}>

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Значи сложих инсталационния диск на WinXP и форматнах харда и го разделих на две.После стартирах линукса и тази грешка изчезна и стигнах до деленето на харда под линукса и там запецнах отново.После сложих друго CD-ROM устройство и тогава стана гафа .Сега дори не мога да стартирам и диска. Пише да извадя multimedia и чеква флопито и да дам рестарт,но и докато не натисна бутона за рестарт на компа - не се рестартва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какво означава "запецнах"?! Съобщението същото ли е както и предишното? Дай малко повече инфо :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Какво означава "запецнах"?! Съобщението същото ли е както и предишното? Дай малко повече инфо :)

<{POST_SNAPBACK}>

Стигнах до форматирането и се чудя как да продължа като си бях разделил харда с на 2 дяла единия - 5,1GB а другия 1GB и не знам какво да избера от опциите за форматиране после след известно време чудене и збрах да преформатирам и уж почна даде че форматва (става въпрос вече за форамта под Убунту) обаче си стоя известно време така на 0% и аз рестнах компа и сега ми изписва онзи прозорец на компа дето ви писах и преди (да извадя мутимедиа).Вадих харда,флопито ЦД-то и пак ми го изписва и сега хепнет съм в задънена улица.Това мисля че стана защото смених CD-то с друго уж да чете по-бързо и от тогава ми го изписва (това за мултимедиата).На мен ми се е случвало да изпише това,но ако съм си забравил дискета във флопито а в случая нямаше нищо.И найстина чеква флопито ама там няма никои.Проверих да не съм обуркал нещо с кабелите - всичко е наред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ще се опитам да ти направя едно бързо step-by-step упътване:blink:

1. Пускаш нормална инсталация на Убунту /след като мине първоначалното зареждане просто натискаш Enter:)

2. Следваш инструкциите, които се изписват

3. Идва по-трудна част. Деленето на диска.

а) Принципно се създават 2 дяла. Един root ( /) и един /home. Отедлно ще ти трябва и един swap дял, който е х2 РАМ-а на ПЦ-то. Също така ще трябва да укажеш и файловата система за root и home, която може да е ext2, ext3,ReiserFS и т.н.Аз лично ползвам ext3.Тези 3-те неща ще трябва да ги укажеш, когато стигнеш до деленето на диска.

б) Другият вариант е прост да оставиш Убунту автоматично да ти раздели диска:blink:

Ако всичко мине упсешно следва

4. Когато стигне до записа на GRUB loader-а укажи му да бъде в MBR сектор-а. То мисля, че по дефоулт си е така, но все пак да му обърнеш внимание.

Справиш ли се и с това, ще те прикани да ивадиш ЦД-то и когато се рестартира ще си имаш работеща Линукс ОС:blink:

В общи линии е това. И си харесасай едно ЦД, с което да работиш. Спри само да ги сменяш:) Аз така и не видях къде има Ubuntu server.iso CD или нещо подобно, но може и да не съм догледал.

Успех:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ето ти един линк, в който има скрийншотове на целия процес на инсталация. От Убунту 5.04 са, но няма голяма разлика между 2-те версии, така че мисля, че ще ти е от помощ:angry:

http://shots.osdir.com/slideshows/slidesho...ase=305&slide=1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.