Премини към съдържанието
filkam

Много неприятен проблем с компа и игрите!

Препоръчан отговор

Здравейте,

закъсах много с компа си и ви моля за помощ.

Значи проблемът е следният - от известно време насам установих, че компът ми забива зверски при всеки един шутър, който опитам да пусна. Странното е, че става въпрос за игри, които преди това съм играл безпроблемно на абсолютно същия компютър, със абсолютно същата конфигурация, със абсолютно същите драйвери на видеокартата.

Конфигурацията ми е следната:

Celeron 2.93 GHz

Gigabyte 8IPE 1000

512 MB RAM

GF FX 5500

Доколкото можах, проверих компонентите от системните менюта - всичко е ок. Навсякъде ми се изписва само "No problems were found" и "This device is working properly".

Вируси нямам - сканирах с напълно актуализирани Kaspersky и NOD32.

Тествах DirectX с "DirectX diagnostic tool" - всичко е наред.

Деинсталирах всички антивирусни, файъруоли и т.н. Никакъв ефект.

Най-накрая форматирах харда и качих наново Windows XP, без да слагам никакви Service Pack-ове и др. Същата история.

Опитах с драйверите на видеокартата, които идват с диска, който ми дадоха от фирмата - същото зверско насичане. Опитах с най-новите драйвери - Forceware 81.98 - никаква промяна.

Намалих Refresh Rate-а и махнах "Hardware acceleration", както съветват на сайта на Майкрософт при проблем с игрите. Отново нищо.

Моля ви, давайте съвет, че нкак не ми се носи проклетата машина на сервиз. Най-вбесяващото е, че се опитвам да пусна игри (Max Payne 2, Silent Hill 4), които просто летяха на същата машина допреди месец - два. Проблемът се наблюдава само при шутъри и third person-и - при всички по-леки игри - куестове, RPG-та и т.н. проблемът не съществува. Но при всяка една "по-тежка" игра (пробвах и Chaser, Cold Fear, Call of Cthulhu...), компът забива за 15-20 секунди още в началото на играта (2-3 секунди след нейното зареждане) и след това забива отново този път за много продължително време, обикновено се налага да го рестартирам.

Моля ви, помагайте!

Благодаря ви предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

:):):wors: , та ти си опитал всичко, дет се вика... :P:):)

Явно нещо обаче не го правиш как си трябва...

Не знам, не съм до теб за да видя къде точно бъркаш. Нека приемем, че "No problems were found" и "This device is working properly"... Ако проблема не е в хардуера, по пътя на логиката стигаме до извода, че не си се оправил нещо с преинсталацията на уиндоуса или последващите настройки. Защо реши, че СП2 ще ти товари системата? Според мен е точно обратното. Не са ли ти много антивирусите? Когато всичко ти е било ОК, ти ли си беше инсталирал всичко?

Сега ми хрумва, че проблема може да е и в охлаждането например. Отвори си компа и почисти вентилаторите на видеото и процесора... Нищо чудно проблемите да идват от там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да, от доста време аз инсталирам всичко - и да, аз си инсталирах нещата, когато всичко беше ок. Не мисля, че антивирусите са много тъй като в действителност аз ги държа инсталирани на две отделни операционни системи - 98 и XP, които съм сложил естествено на два отделни партишъна на харда. Никога не пускам две антивирусни на една и съща операционна система по разбираеми причини.

Естествено не бях сигурен, че проблема идва от Service Pack 2, но тъй като така или иначе от Microsoft признават че при него някои програми не вървят, реших да пробвам да го махна. Нулев резултат, както вече казах.

А иначе уиндоуса се инсталира идеално, не е от него, и без това съм го преинсталирал безброй пъти.

За съжаление няма как да отворя кутията, без да скъсам лепенката и да прецакам гаранцията. Май ще се ходи до сервиза, за съжаление...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

както го казваш, май наистина причината трябва да се търси в охлаждането. Иначе, извън темата донякъде, не разбирам нуждата да имаш 98 и ХР на един комп... Няколко съвета по принцип, не точно за твоя случай - празното място на всеки дял, е добре да е поне 20%; виж съветите за т.нар. "пейдж" файл...; изчисти излишните програми, които се стартират с уиндоуса; махни радващите окото, но излишни екстри като .... абе сещаш се; според ползването на компа, от време на време дефрагментирай; не е зле да ползваш някоя помощна програмка ра почистване на регистри и т.н. ... от сорта на TuneUp Utilities 2006 или нещо от сорта, но се ограничи с дефолт функциите, за да не береш ядове; забрани индексирането и т.н. "полезни" функции; махни систем рестор-а - и без това не върши работа и т.н и т.н....Айде лека нощ, ще лягам вече, че съм супер уморен, та нищо чудно и само глупости да пиша в момента :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря, но всичко това го знам и го пробвах вече. Опитах и с ACE Utilities и с TuneUp Utilities, нулев резултат. System Restore-a отдавна е махнат, дефрагментирам веднъж на седмица или две с Diskeeper professional.

A 98-цата ми трябва поради някои сантиминтални причини - някои от старите класики като Baldur's Gate просто не тръгват на XP. Друга причина е, че ако единия уиндоус се омаже напълно, (което става понякога), е по-удобно да имаш действаща операционна система, така че да не ти се налага да прекъсваш работата си за преинсталация, ако точно в момента нямаш време за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Благодаря, но всичко това го знам и го пробвах вече. Опитах и с ACE Utilities и с TuneUp Utilities, нулев резултат. System Restore-a отдавна е махнат, дефрагментирам веднъж на седмица или две с Diskeeper professional.

A 98-цата ми трябва поради някои сантиминтални причини - някои от старите класики като Baldur's Gate просто не тръгват на XP. Друга причина е, че ако единия уиндоус се омаже напълно, (което става понякога), е по-удобно да имаш действаща операционна система, така че да не ти се налага да прекъсваш работата си за преинсталация, ако точно в момента нямаш време за това.

<{POST_SNAPBACK}>

Baldur's Gate? Издигна ми се в очите, честно! На времето си бях купил оригинална 2-та част. Не съм убеден, че няма да тръгне на ХР - пробва ли с "Run this program in compatibility mode for..."? Сигурно си и на FAT32... Ще си позволя още 2 съвета - 1. мини на NTFS; 2. направи си имидж на операционната с/ма - ще си спестиш куп главоболия, а и ще забравиш за преинсталации. С Нортън Гоуст си възстановявам всичко за около 5 минути (изпробвайки различни настройки за nLite). Не знам, на мен уиндоуса не ми се е омазвал от години :) Преди 2 год. ми се скапа харда, това беше най-неприятното, което ме е сполетявало... Наложи се 2 месеца да ползвам Кнопикс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз имам същия проблем от 3-4 дни.При мен понякога няма никъкъв проблем,а понякога сече здраво и на най-слабите игри.Нещата се оправят когато претисна всички кабели и паметите.Решил съм да го разглобя напълно да го почистя и зглобя отново(в моя прах няма,но все пак).Щом е в гаранция и не можев да го отваряш най-добре го заниси в сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Щом ти е в гаранция, колкото и да не ти се ходи до сервиза, най-добре е да направиш точно това.

Все пак защо ти да си блъскаш главата с този проблм? cool.gif

Доколкото прочетах ти си пробвал всичко и явно е хардуерен проблем.

Може оше при зглобяването да не са поставени някои части като хората и сега да са се доразместили, например.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може да има проблем с вентилатора на видео картата защото като загрее и

забива :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дотук стана ясно, че проблемът е хардуерен. Може и да не е нищо сериозно, само въпрос на почистване, но щом ти е гаранционен и с лепенка ТРЯБВА ДА ГО ЗАНЕСЕШ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите, сега ще го занеса в сервиза.

Това за Baldur's Gate не се бях сетил, ще го пробвам в compatibility mode щом го взема и ако сработи, ще разкарам 98-цата (която естествено е на FAT32) и ще се ориентирам към NTFS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.