Премини към съдържанието
Totalll

В дланите на Христос не били забивани пирони

Препоръчан отговор

Разпятието – основният символ на християнството, вероятно е представяно грешно през вековете, тъй като не съществува нито едно доказателство, потвърждаващо разпространеното схващане за забити пирони в дланите и нозете на Христос, предаде АФП, като цитира научна статия, публикувана в априлския брой на реномираното английско списание „Journal of the Royal Academy of Medicine”.

Схващането, предавано от век на век, за мъж, разпънат на кръста, със забити пирони в дланите и нозете, с изпънати ръце и с глава, сочеща небето, не е описано подробно в нито един от известните документи, разкриващи медицинските причини за смъртта на Христос.

„Древните източници сочат, че по това време хората са разпъвани в различни пози на телата, както и че са използвани различни средства за прикрепването им към кръста”, обясниха двамата автори на изследването Пиърс Мичъл и Матю Мислън.

„Осъдените обикновено не са били разпъвани с главата нагоре, нито пък са им били забивани пирони в ръцете и краката”, поясниха професори от медицинския факултет на Империал Колидж в Лондон, които подчертаха, че не поставят под съмнение самото разпятие.

Кръстовете са били поставяни с всевъзможна ориентация, като жертвите са слагани най-често с главата надолу и привързвани с въжета към кръста. Има сведения и за забивани гвоздеи в областта на гениталиите, но това е било рядкост.

„Ако Христос е разпънат нагоре с главата, то под краката му би трябвало да има подвижна подпора, която да удължи мъките му”, уточниха авторите. Единствено руският кръст бива изобразяван с още една малка летва за краката, която обикновено е наклонена, за да осигурява стабилност на висящото тяло.

„Все още не е намерено доказателство за точното разположение на тялото на Христос, както и за най-разпространения вид разпъване в римската епоха. Едно обаче е сигурно - начинът на разпъване е определял физиологическите причини за смъртта”, казаха в заключение учените. :wub::speak::speak:0000021066-article.jpg

Източник:http://dnes.bg/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Разбира се, че не са забивани в дланите, дланите не могат да издържат тялото му - ще се разкъсат и ще падне

Срещал съм мнението че пироните всъщност са се забивали в ръцете при основата на китките, където има кост, която да може да задържи тялото

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И сега поклащаме религията на целият хрстиянски свят. Вероятно скоро ще открият нещо ново, че е бил без брада, че някой друг го е предал, че са изяли по една хапка от рибата и хляба и какво ли още не. После за зачовъркат из Библията и няма да ни остане нищо в което да вярваме... Но поне няма да сме лъгани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    И сега поклащаме религията на целият хрстиянски свят. Вероятно скоро ще открият нещо ново, че е бил без брада, че някой друг го е предал, че са изяли по една хапка от рибата и хляба и какво ли още не. После за зачовъркат из Библията и няма да ни остане нищо в което да вярваме... Но поне няма да сме лъгани.

<{POST_SNAPBACK}>

Всъщност наистина този образ които познаваме се появил в средновековието в европа и мисля че е на Да'Винчи.

Иначе имаше едно доста интересно филмче по Дискавъри и там след предполагаема реконструкция на лицето на Христос, изгледът му беше доста странен за наще представи.

Да не забравяме, че все пак е родом от блиският исток и колкото да не се иска на някои, би трябвало да има от местния ген, тоест арабски или тогавашният перски cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

<{POST_SNAPBACK}>

Нищо не се поклаща, защото християнската иконография няма твърдо установен принцип за изобразяване на кръстните мъки. Съществуват постановки, където Иисус е привързан към кръста, такива, при които е прикован за дланите и такива, при които е прикован за китките. Не знам защо са решили, че единствената разпространена представа е тази с дланите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Разбира се, че не са забивани в дланите, дланите не могат да издържат тялото му - ще се разкъсат и ще падне

Срещал съм мнението че пироните всъщност са се забивали в ръцете при основата на китките, където има кост, която да може да задържи тялото

<{POST_SNAPBACK}>

Да така е!!! :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мисля, че има много тайни и загатки около Исус но за китките никога не съм се сещал, че може и вероятно при разпването са забивали пирони можеби по 2 - 3 както на китките така и на глезените на краката

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Нищо не се поклаща, защото християнската иконография няма твърдо установен принцип за изобразяване на кръстните мъки. Съществуват постановки, където Иисус е привързан към кръста, такива, при които е прикован за дланите и такива, при които е прикован за китките. Не знам защо са решили, че единствената разпространена представа е тази с дланите.

<{POST_SNAPBACK}>

Да но няма такива на които е с главата надолу нали! Добре кажи ми тогава ако най-гениалните учени открият някакви нови данни. Някаква нова книга или писание или картина от онова време, запазени по някакъв начин и на този автентичен артефакт доказва, да кажем, че през нощта някой изкарва тялото от пещерата или че е лекувал с някаква отвара или каквото и да е. Това няма ли да наруши не само иконографията, но и да повлияе на поклонниците и на вярата като цяло, дали някой ще посмее да препише историята? Със сигурност някой на много високо равнище ще иска да покрие следите, но имам чувството че до сега добре се справят. Не мисля за някакви огромни конспирации и скриване на "тайни" от обикновенният човек от хората с власт, но е напълно възможно. За да ни "предпазят" от нещата, които не трябва да знаем..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Интаресно, то целата тая работа с религийте е малко измислица :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Кое по-точно? И аз не вярвам постоянно, но си нося една иконка с Дева Мария и се чувствам духовно защитен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Мисля, че има много тайни и загатки около Исус но за китките никога не съм се сещал, че може и вероятно при разпването са забивали пирони можеби по 2 - 3 както на китките така и на глезените на краката

:wors:

<{POST_SNAPBACK}>

и аз съм на това мнение но за жалост е било много зверски това разпъване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

е айде стига вече, почвам да си мисля, че хората сме болни, непрекъснато търсим под вола теле, не е ли достатъчно , че веднъж е разпнат, та ние продължаваме да го разкъсваме и да подлагаме под съмнение всичко, това не е вяра, стига вече, не ходил по лед , не знам си какво...... интересно ми е той какво мисли по въпроса cool.gif , сигурно ни се смее.... , защото сме жалки....с тези глупости.... всеки се опитва да опровергае всичко, което му се е случило, особено американските изследователи .... уж навсякъде пишат.....we trust GOD,а говорят такива глупости, ама каквото и да правим никога няма да разберем истината! не знам става ми тъжно, катпо чета такива неща...... просто не знам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.