Премини към съдържанието
Fifa

Намерен е изворът на р. Нил

Препоръчан отговор

рупа изследователи за пръв път в историята на човечеството проплава нагоре по течението на Нил до най-отдалечената точка от делтата му, намираща се във джунглата на Руанда. Това съобщава в. "Вашингтон пост".

Така те откриха легендарния извор на най-дългата река в света, спорът за местоположението на който се води от 1850 г. Досега никой не е успявал да проплава Нил от началото до края заради опасностите, които крие пътешествието. Благодарение на нашите усилия бе пренаписана историята, заявиха тримата пътешественици - учени от Великобритания и Нова Зеландия, след като преодоляха 6700 км за 80 дни. По пътя си те използвали системата за спътникова навигация GPS. Изследователите направили и още едно важно откритие - Нил е със 170 км по-дълъг отколкото се предполагаше досега. В началото групата се състояла от четири души. Един от изследователите загинал трагично при нападение на въстаници от северна Уганда срещу техния лагер. Последните 70 км учените преодолели пешком, провирайки се през джунглата покрай малка рекичка, каквато се оказал Нил в най-горното си течение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се на съобщението на" Вашингтон пост" за откриването на извора на р.Нил. Смятам ,че никой няма да ми се разсърди ,ако напиша малко информация по темата.

Споровете за извора на р.Нил са се водили още в древността.Реката извира на височина около 1500 м.от планината Вирунга в Руанда под името Кагера и се влива в езерото Виктория , от където изтича -красивият водопад Виктория -под името Виктория-Нил и се влива в ез.Кьога. От него изтича ,образувайки големите водопади Мърчисън и се влива в езерото Албърт,като разликата в нивото се понижава с 1070 м. Това всъщност е Бели Нил, който след приемането на водите на Сини Нил при гр.Хартум се нарича само Нил.От там започва долното течение на реката, която тече по кристалинното плато на Нубииската пустиня.На 20 км. от Кайро започва обширната делта на р.Нил , която обхваща 260 км. от брега на Средиземно море.

Горното течение на Нил е било дълго време непознато за европейците,поради трудната проходимост на джунглата. И все пак :

През 1768-1773 Дж.Бръс след няколко експедиции открива изворите на Сини Нил,смятайки ,че е открил извора на Нил ,а през 1858 Дж.Спик ,установява , че Бели Нил води началото си от езерото Виктория. :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не можеше ли просто да яхнат един хеликоптер и да издебнат извора за 1-2 дена? И защо никой не го е направил до сега? И какво им пречи на ЩАТските сателити, дето могат и в джоба да ми надникнат да пратят една снимка и някой да изчисли, че има още 170 километра.

Колко ми е весело, колко ми е приятно:nono:))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не можеше ли просто да яхнат един хеликоптер и да издебнат извора за 1-2 дена? И защо никой не го е направил до сега? И какво им пречи на ЩАТските сателити, дето могат и в джоба да ми надникнат да пратят една снимка и някой да изчисли, че има още 170 километра.

Колко ми е весело, колко ми е приятно:nono:))

<{POST_SNAPBACK}>

Явно не може. Едва ли учените чакат ти да се сетиш за тази възможност.

Все пак там е доста 'хубава' тропическа джунгла

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ходи ти да кажеш на някой от правителството да използваш за малко сателит за няколко стотин милиона, за да си провериш на спокойствие дължината на Нил (най-много да те пребие или арестува за луд). Това веднъж стане ли всеки ден ще трябва да се занимават с глупости вместо да чакат извънземни :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората отидоха на луната,изследват космоса,най-дълбоките точки на океаните.Как така не се намериха 5 човека които да изследват най-дългата река на земята по-рано?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Явно не може. Едва ли учените чакат ти да се сетиш за тази възможност.

Все пак там е доста 'хубава' тропическа джунгла

<{POST_SNAPBACK}>

FIFA, коментара ми беше риторичен. Исках да намекна, че статията е манипулативна (често срещан вестникарски жанр). Все пак едва ли за някого е от особено важно значение, че някаква вадичка, която се влива в Нил, ще бъде обявена за продължение на реката. Изкуствена "сензация", нищо повече. След време от дъждовете ще се образува още някой друг километър придатък към реката и хоп! Ето ти пак сензация. Незная дали ме разбираш.

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.