Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

pacy nikolov

Избор на помпа за парно.

Препоръчан отговор

Здравейте! Имаме парно на твърдо гориво, и го ползваме вече над 30 години. До сега сме карали без помпа, водата си циркулира сама, тъй като котела се намира в мазето (най ниската точка). Къщата е на 2 етажа!
Преди 1 месец свързахме бойлера към парното и се налага да се сложи помпа заради него да може водата да циркулира по добре, и да загрява повече бойлера. Въпроса ми е каква помпа да си взема? Помпата трябва да е с напорна височина 6 метра и половина.
Ще добавя снимка да се види точната схема на къщата. На първата схема е показана цялата къща и как вървят тръбите и къде се намира котлето. На вторака съм направил схема на първия етаж. Водата когато се нагрява се дига нагоре минава през тавана и след това се топлят радиаторите в (спалня 2 и хола), хола се пада последен радиатор.
Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Размерите са 25/4, 25/6, 25/8 , като 25 означава присъединителен размер 1" , а 4, 6 или 8 означават напора на помпата в метри. При подадена височина 6.5 м. и свободно падаща система, помпата трябва да е 25/8, ама имайте предвид, че е свет пара. Не се доверявайте, на фалшиви квартални майстори с евтини решения на евтини ниско напорни помпи, че ще съжалявате! Поставяне на помпа, ще свали разхода на гориво, ама ако сте с автоматичен котел, тип "чешки" не се надявайте на много топла вода в бойлера! Все пак, се консултирайте и с истински специалисти!  

Успех от мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Желателно е малко информация за бойлера...

Не ви трябва помпа с голям напор, а такава с висок дебит. При естествената циркулация съпротивлението в системата е минимално. Трябва ви просто по-бърза циркулация на водата.

Вариантите са 2:

1. Помпа за цялата система.

2. Помпа само за бойлера.

Имам подобно парно. Бойлера е 200л с 2 серпентини и работи перфектно при естествена циркулация. Ползвам по-голямата(долната) серпентина. Разположен е до котела и връзката към парното и серпентината са с 1 цол тръба. По-малките бойлери са с по-тънки тръби - 1/2 и 3/4 цола.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бойлера е Елдом Инвест 80л
Котела е правен в една фирма от ламарина и заваряван почти саморъчно.
Намерих една [url=http://www.dikarconsult.com/index.php?l=639&id=1754помпа и си мисля че ще ми свърши работа. Само не знам още каква и е цената

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук я има цената http://www.bg-maisto...rs-25/4-em-pn10

Ама тази е до напорна височина 4м На мене ми трябва над 6м. Тази която аз съм посочил е до 8м но не знам каква и е цената

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тая последната е много добра в къщи сме с такава

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Имаме парно на твърдо гориво, и го ползваме вече над 30 години. До сега сме карали без помпа, водата си циркулира сама, тъй като котела се намира в мазето (най ниската точка). Къщата е на 2 етажа!

Преди 1 месец свързахме бойлера към парното и се налага да се сложи помпа заради него да може водата да циркулира по добре, и да загрява повече бойлера. Въпроса ми е каква помпа да си взема? Помпата трябва да е с напорна височина 6 метра и половина.

Ще добавя снимка да се види точната схема на къщата. На първата схема е показана цялата къща и как вървят тръбите и къде се намира котлето. На вторака съм направил схема на първия етаж. Водата когато се нагрява се дига нагоре минава през тавана и след това се топлят радиаторите в (спалня 2 и хола), хола се пада последен радиатор.

Публикувано изображение

По-въпроса за помата  Grundfoss 25/32-60 (25/32 в зависимост от присъединителните диаметри на котела 25=1'' , 32=1,1/4) , Wilo 25/30-6 за 25/30 важи същото като за Grundfoss.Внимавайте която и помпа да иберете да е с 3-скорости.За бойлера задължително датчик на серпентината за да не се получи , следното като угасне котела , а помпата работи и вече хлади бойлера и той да включи на ток и да започне да топли къщата.При гравитационните отоплителни инсталации  диаметрите на тръбите , а съответно и водата са по-големи/повече.

Затова задължително помислете за сигурността UPS за помпата при спиране на тока.Или монтаж на помпата с байпас и мигалка (възвратен клапан тип мигалка) за да заработи инсталията на гравитация при спиране на тока.Отворената отоплителна инсталация няма опастност да гръмне , но при спиране на тока шума докато водата се изпари или изтече през разширителния съд ще бъде невероятен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Закупих тази http://www.potop.bg/product_info.php?products_id=63 помпа и вече е монтирана и работи перфектно. Много съм доволен, не издава никакъв шум. Монтирахме и байпас, защото често ни спират тока
Благодаря на всички отзовали се да напишат своето мнение!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.