Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Имаме парно на твърдо гориво, и го ползваме вече над 30 години. До сега сме карали без помпа, водата си циркулира сама, тъй като котела се намира в мазето (най ниската точка). Къщата е на 2 етажа!
Преди 1 месец свързахме бойлера към парното и се налага да се сложи помпа заради него да може водата да циркулира по добре, и да загрява повече бойлера. Въпроса ми е каква помпа да си взема? Помпата трябва да е с напорна височина 6 метра и половина.
Ще добавя снимка да се види точната схема на къщата. На първата схема е показана цялата къща и как вървят тръбите и къде се намира котлето. На вторака съм направил схема на първия етаж. Водата когато се нагрява се дига нагоре минава през тавана и след това се топлят радиаторите в (спалня 2 и хола), хола се пада последен радиатор.
Публикувано изображение

Редактирано от pacy nikolov (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Размерите са 25/4, 25/6, 25/8 , като 25 означава присъединителен размер 1" , а 4, 6 или 8 означават напора на помпата в метри. При подадена височина 6.5 м. и свободно падаща система, помпата трябва да е 25/8, ама имайте предвид, че е свет пара. Не се доверявайте, на фалшиви квартални майстори с евтини решения на евтини ниско напорни помпи, че ще съжалявате! Поставяне на помпа, ще свали разхода на гориво, ама ако сте с автоматичен котел, тип "чешки" не се надявайте на много топла вода в бойлера! Все пак, се консултирайте и с истински специалисти!  

Успех от мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Желателно е малко информация за бойлера...

Не ви трябва помпа с голям напор, а такава с висок дебит. При естествената циркулация съпротивлението в системата е минимално. Трябва ви просто по-бърза циркулация на водата.

Вариантите са 2:

1. Помпа за цялата система.

2. Помпа само за бойлера.

Имам подобно парно. Бойлера е 200л с 2 серпентини и работи перфектно при естествена циркулация. Ползвам по-голямата(долната) серпентина. Разположен е до котела и връзката към парното и серпентината са с 1 цол тръба. По-малките бойлери са с по-тънки тръби - 1/2 и 3/4 цола.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бойлера е Елдом Инвест 80л
Котела е правен в една фирма от ламарина и заваряван почти саморъчно.
Намерих една [url=http://www.dikarconsult.com/index.php?l=639&id=1754помпа и си мисля че ще ми свърши работа. Само не знам още каква и е цената

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук я има цената http://www.bg-maisto...rs-25/4-em-pn10

Ама тази е до напорна височина 4м На мене ми трябва над 6м. Тази която аз съм посочил е до 8м но не знам каква и е цената

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Имаме парно на твърдо гориво, и го ползваме вече над 30 години. До сега сме карали без помпа, водата си циркулира сама, тъй като котела се намира в мазето (най ниската точка). Къщата е на 2 етажа!

Преди 1 месец свързахме бойлера към парното и се налага да се сложи помпа заради него да може водата да циркулира по добре, и да загрява повече бойлера. Въпроса ми е каква помпа да си взема? Помпата трябва да е с напорна височина 6 метра и половина.

Ще добавя снимка да се види точната схема на къщата. На първата схема е показана цялата къща и как вървят тръбите и къде се намира котлето. На вторака съм направил схема на първия етаж. Водата когато се нагрява се дига нагоре минава през тавана и след това се топлят радиаторите в (спалня 2 и хола), хола се пада последен радиатор.

Публикувано изображение

По-въпроса за помата  Grundfoss 25/32-60 (25/32 в зависимост от присъединителните диаметри на котела 25=1'' , 32=1,1/4) , Wilo 25/30-6 за 25/30 важи същото като за Grundfoss.Внимавайте която и помпа да иберете да е с 3-скорости.За бойлера задължително датчик на серпентината за да не се получи , следното като угасне котела , а помпата работи и вече хлади бойлера и той да включи на ток и да започне да топли къщата.При гравитационните отоплителни инсталации  диаметрите на тръбите , а съответно и водата са по-големи/повече.

Затова задължително помислете за сигурността UPS за помпата при спиране на тока.Или монтаж на помпата с байпас и мигалка (възвратен клапан тип мигалка) за да заработи инсталията на гравитация при спиране на тока.Отворената отоплителна инсталация няма опастност да гръмне , но при спиране на тока шума докато водата се изпари или изтече през разширителния съд ще бъде невероятен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Закупих тази http://www.potop.bg/product_info.php?products_id=63 помпа и вече е монтирана и работи перфектно. Много съм доволен, не издава никакъв шум. Монтирахме и байпас, защото често ни спират тока
Благодаря на всички отзовали се да напишат своето мнение!

Редактирано от pacy nikolov (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.