Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, от известно време имам желание да си направя компютъра по интересен. Реших че ще е приятно ако му сложа няколко диода в кутията. Първоначално мислех да е с отделно захранване, след това през USB-то, но накрая реших да е от захранването на компютъра (12-те волта). Четох много статии и намерих калкулатор за светодиоди. На мен ми трябват 30 диода ( 15-20mA и 2V). Свързвам ги паралелно, 5 групи по 6 диода, но излиза че на всяка група трябва да сложа по един резистор от 1 ом . Въпросът ми е, може ли да не слагам резисторите и диодите да не изгарят. Или да сложа един някъде който да е за всички (но нямам представя къде ще го сложа).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, от известно време имам желание да си направя компютъра по интересен. Реших че ще е приятно ако му сложа няколко диода в кутията. Първоначално мислех да е с отделно захранване, след това през USB-то, но накрая реших да е от захранването на компютъра (12-те волта). Четох много статии и намерих калкулатор за светодиоди. На мен ми трябват 30 диода ( 15-20mA и 2V). Свързвам ги паралелно, 5 групи по 6 диода, но излиза че на всяка група трябва да сложа по един резистор от 1 ом . Въпросът ми е, може ли да не слагам резисторите и диодите да не изгарят. Или да сложа един някъде който да е за всички (но нямам представя къде ще го сложа).

Само да попитам знаете ли какво става когато свържете двата извода на захранването накъсо?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се свържат 6 групи по 5 диода, като на всяка група се добавя гасящ резистор 100 ома/0,1 Вата. Така се запазва сумарният брой диоди, използва се 12 волтовата линия и се избягват нискоомните резистори (от 1 Ом.)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

След като не знаеш основните закони на електротехниката, не е необходимо да си "украсяваш " и компютъра! Иначе, ще попаднеш отново в този форум, но темата ти ще бъде" Помогнете, да си оправя компютъра".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо не използваш диодна лента на готово, която работи на 12 волта?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gyps, разбрах какво имаш впредвид .. ще пробвам този вариант и ако се получа ще пиша. LZ4JW, аз си знам че не разбирам много от това, но се опитвам да се науча. Аз си нося отговорност за това, което би станало с компютъра. Просто зададох въпрос, защото не бях сигурен за това и очаквах в коментарите отговори, а не някой да ми казва да го оставя това. Нищо лично, просто карай малко по позитивно .. :) . Колкото до лентата - искам да си направя всичко сам и затова.

gyps, разбрах какво имаш впредвид .. ще пробвам този вариант и ако се получа ще пиша. LZ4JW, аз си знам че не разбирам много от това, но се опитвам да се науча. Аз си нося отговорност за това, което би станало с компютъра. Просто зададох въпрос, защото не бях сигурен за това и очаквах в коментарите отговори, а не някой да ми казва да го оставя това. Нищо лично, просто карай малко по позитивно .. :) . Колкото до лентата - искам да си направя всичко сам и затова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Пешеходецът
      Здравейте !
      Искам да попитам за мнение относно качеството на дънните платки произведени от MSI. С какво биха привлекли  купувач в сравнение например с ASUS. Гледал съм класации на лаптопи от марката MSI  и общото мнение, че са на топ ниво, но не знам как стоят нещата с дънните платки.
    • от G.H75
      Здравейте имам проблем със компютъра!!!Когато включа компютъра не се включва монотора.Пробвах всичко смених батерията на биоса сложих нова термо паста махнах видеокартата и рама сложихги на друга машина всичко си работи.ПОМОЩ!!!!
      Видеокартата е Sapphire R9 280X Dual-X
      Дъното е MSI 970A-G43
      Рам Kingston HyperX Fury 8GB DDR3 1600MHz

• от RoSS7
      Колеги, здравейте,
      ще съм ви много благодарен ако някой ми обясни по-подробно какво трябва да направя. Попаднах на две подобни теми, но не успях да постигна никакъв резултат. Синът ми използва компютъра за игри, но по 1-2 часа на ден и през останалото време аз съм на него. Проблемът ми е следния. Винтелатора на процесора е много шумен, понякога се изключва за няколко секунди и компютъра почти не се чува как работи, но след това перката се завърта отново и направо откачам. Използвам компютъра за писане на документи, които изобщо не натоварват процесора, понякога чета някакви статии в интернет и искам да разбера възможно ли е да изключвам перката на процесора за определено време, защото съм сигурен, че не го натоварвам. Четох в нета, че може да се направи при определени градуси да се пуска и когато не се натоварва да се изключва. Моят се изключва за няколко секунди и ако мога да увелича тези секунди или да го направя да се включва само когато е необходимо ще бъде страхотно. На снимката съм описал всички части на компютъра и ще съм ви безкрайно благодарен ако ми помогнете. Мисля, че имам достатъчно винтелатори и докато аз го ползвам може да мина и без охладителя на процесора, но ако греша, моля поправете ме, защото не съм на Ти с компютрите, но ако ми обясните какво да направя ще се справя с малко помощ от приятел

• от udobenliedivana
      Здравейте, хора!
      Сглобих си чисто нова конфигурация наскоро и 1-2 седмици след това започна едно странно жужене откъм захранването и видеокартата. След дълго разучване вече съм сигурен, че става дума за "coil whine" на захранването, което е Cooler Master MasterWatt 550.
      Със сигурност ще изпратя захранването обратно, понеже е в гаранция.
      Въпросът ми е - някой имал ли е такъв проблем и зачитат ли го изобщо за "проблем" родните сервизи?

CPU: AMD Ryzen 3 2200G 3.5 GHz
      Дъно: MSI A320M Gaming Pro
      GPU: Palit GeForce GTX 1050 2GB
      Памет: 8GB Kingston 2400MHz (2x4GB)
      Захранване: Cooler Master MasterWatt 550W
      Охлаждане: Cooler Master MasterLiquid ML120 и 4 вентилатора Cooler Master MasterFan Pro
      HDD: Seagate Barracuda 1TB
      SSD: NVMe Adata SX600 XPG 128GB

• от vlado123456789
      Здравейте!
      Не разбирам много от компютри затова искам да попитам тук за съвет, понеже от Dell явно ме отсвириха. Имам един компютър Dell OptiPlex 790 K1, 8 GB RAM с Win 10, но без видео. Искам да подкарам Adobe Premiere на него за видеомонтажи на 4К, но с вградената карта не може, насича яко и с проксита. Стигнах до извода че все пак ще трябва да налея малко пари в него за едно малко по-свястно видео. Но виждам че захранването му е 240W и е едно много специално тънко и дълго по дължината на цялата кутия. Вероятно няма да намеря такова по-мощно, а съм се спрял на GeForce GTX 1050 с надежда да я подкарам на моята щайга. Вие какво мислите, дали ще успея да я изгоря или дъното? Данните на компа според теста са: Intel(R) Core(TM) i7-2600 CPU @ 3.40GHz,  Total Physical Memory:    8.00 GB 4096 MB DDR3-SDRAM (1333 MHz); HDD Western Digital Model Number: WDC WD5000AAKX-00ERMA0; Intel(R) HD Graphics Vendor Name: Intel Corporation Interface: PCI Video Card Chip Type: Intel(R) HD Graphics Family Video Card Memory: 2.06 GB; Motherboard Manufacturer Dell Inc.Product 0D28YY  Chipset Intel PCH Q65; Standard SATA AHCI Controller Interface PCI; Intel(R) 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller - 1C2D; Network Card - Intel(R) 82579LM Gigabit Network Connection Vendor Name Intel Corporation Interface PCI; Sound Card - High Definition Audio Device
      Това са резултатите от теста на машината, дано съм улучил правилните моменти, а иначе за онези които разбират това са данните и: service tag 34K1D5J, service code: 06805867735. Писах за съвет в подръжката на Dell, но така и не получих съвет. Та според вас какво ще ме посъветвате? Да купувам ли картата? Чух че имало и такива с допълнителни пинове, които не ставали за моята машина. Захранването ще издържи ли на този хардуер, а и мисля да бочна още малко RAM. Ей това е част от дъното ми.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.