Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Prsandrei

Linux и Windows

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да инсталирам на един лаптоп Linux и Windows. Ползвам Linux от 5-6 години, но сега ми се налага да ползвам и Windows. Има ли начин да ги съчетая и ако може без да загубя вече инсталиранят ми Linux Kubuntu. Windows-a, който ще използвам е Windows 7.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да инсталирам на един лаптоп Linux и Windows. Ползвам Linux от 5-6 години, но сега ми се налага да ползвам и Windows. Има ли начин да ги съчетая и ако може без да загубя вече инсталиранят ми Linux Kubuntu. Windows-a, който ще използвам е Windows 7.

Не се ли казва Linux Ubuntu ? :ohmy:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С KDE съм и за кратко се пише kubuntu, но да ubuntu с KDE

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

приготвяте си жив диск с линукс, заделяте пространство от диска и инсталирате. След това от живия диск възстановявате MBR

Не, това (Кубунту) е друга дистрибуция, базирана на Убунту

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kак да си направя "жив диск"? И няма да загубя информация от Linux-a нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kак да си направя "жив диск"? И няма да загубя информация от Linux-a нали?

Не знам дали ще загубите информация това зависи от знанията и уменията ви за дискове, партиции, и подобни. А за жив диск можете да си изтеглите такъв на Убунту, вида на диска няма никакво значение, целта е да се оправи MBR. ЗНаете ли какво е това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам дали ще загубите информация това зависи от знанията и уменията ви за дискове, партиции, и подобни. А за жив диск можете да си изтеглите такъв на Убунту, вида на диска няма никакво значение, целта е да се оправи MBR. ЗНаете ли какво е това?

Не! А и не знам как да отделя пространоство от диска. Никога не ми се е налагало да правя такива неща :X

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И няма да загубя информация от Linux-a нали?

Рискове винаги има (макар и малки в днешно време) когато се преоразмеряват партишани. Така че започнете с backup на важните ви неща. На външен носител. И след това вече заделете място за Win.

Заделянето може да го направиш с жив диск на Gparted.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не! А и не знам как да отделя пространоство от диска. Никога не ми се е налагало да правя такива неща :X

тогава става сложно. Предлагам ви следната стратегия: инсталирате си програма за виртуализация (vmplayer, virtualbox), създавате една виртуална машина (с поне 40-50 Г диск, инсталирате убунту, пускате жив диск с Parted, преоразмерявате дяловете така че да освободите 15Г за Windows, инсталирате WIndows, с жив диск възстановявате MBR, пробвате дали двете ОС се разпознавати зареждат. И правите това поне десетина пъти докато се почувствате уверен. След това си намирате преносим диск, записвате там важната ви информация (за всеки случай)и повтаряте операцията на хардуера

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

После въври разправяй че,Уиндоус се инсталирал лесно ;).

Ех а колко се олесняват нещата ако питащия е направил LVM.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

После въври разправяй че,Уиндоус се инсталирал лесно ;).

Ех а колко се олесняват нещата ако питащия е направил LVM.

Хммм, не, усложняват се защото тогава ще трябва да манипулираме и LVM-а, а това може да е истинско предизвикателство. Все пак LVM създава още едно ниво на абстракция с което трябва да се съобразяваме :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ама са няколко редчета в терминала ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ама са няколко редчета в терминала ;)

Да, но само ако знаеш какво правиш. И ако дисковете са два или повече става страшно ако има огледални томове, някои от тях просто отказват да се манипулират :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без четене  и опит не става.Така че, Девети пост е най-добрия отговор в случая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си поиграя тези дни и ще пробвам с virtualbox. Aко имам проблеми пак ще пиша :shock11::D  Благодаря ви!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спраих се ;) Вече имам Windows 7 и Linux. Отделих от линукса 600 gb (oт 700). Инсталирах Windows-а на два дяла. C (150GB) и D (450). После ги направих достъпни и през Linuxa-a и оправих boot-a за да стартирам и двете ОС. Благодаря за помоща и съветите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.