Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да инсталирам на един лаптоп Linux и Windows. Ползвам Linux от 5-6 години, но сега ми се налага да ползвам и Windows. Има ли начин да ги съчетая и ако може без да загубя вече инсталиранят ми Linux Kubuntu. Windows-a, който ще използвам е Windows 7.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да инсталирам на един лаптоп Linux и Windows. Ползвам Linux от 5-6 години, но сега ми се налага да ползвам и Windows. Има ли начин да ги съчетая и ако може без да загубя вече инсталиранят ми Linux Kubuntu. Windows-a, който ще използвам е Windows 7.

Не се ли казва Linux Ubuntu ? :ohmy:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С KDE съм и за кратко се пише kubuntu, но да ubuntu с KDE

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

приготвяте си жив диск с линукс, заделяте пространство от диска и инсталирате. След това от живия диск възстановявате MBR

Не, това (Кубунту) е друга дистрибуция, базирана на Убунту

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kак да си направя "жив диск"? И няма да загубя информация от Linux-a нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kак да си направя "жив диск"? И няма да загубя информация от Linux-a нали?

Не знам дали ще загубите информация това зависи от знанията и уменията ви за дискове, партиции, и подобни. А за жив диск можете да си изтеглите такъв на Убунту, вида на диска няма никакво значение, целта е да се оправи MBR. ЗНаете ли какво е това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам дали ще загубите информация това зависи от знанията и уменията ви за дискове, партиции, и подобни. А за жив диск можете да си изтеглите такъв на Убунту, вида на диска няма никакво значение, целта е да се оправи MBR. ЗНаете ли какво е това?

Не! А и не знам как да отделя пространоство от диска. Никога не ми се е налагало да правя такива неща :X

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И няма да загубя информация от Linux-a нали?

Рискове винаги има (макар и малки в днешно време) когато се преоразмеряват партишани. Така че започнете с backup на важните ви неща. На външен носител. И след това вече заделете място за Win.

Заделянето може да го направиш с жив диск на Gparted.

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не! А и не знам как да отделя пространоство от диска. Никога не ми се е налагало да правя такива неща :X

тогава става сложно. Предлагам ви следната стратегия: инсталирате си програма за виртуализация (vmplayer, virtualbox), създавате една виртуална машина (с поне 40-50 Г диск, инсталирате убунту, пускате жив диск с Parted, преоразмерявате дяловете така че да освободите 15Г за Windows, инсталирате WIndows, с жив диск възстановявате MBR, пробвате дали двете ОС се разпознавати зареждат. И правите това поне десетина пъти докато се почувствате уверен. След това си намирате преносим диск, записвате там важната ви информация (за всеки случай)и повтаряте операцията на хардуера

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

После въври разправяй че,Уиндоус се инсталирал лесно ;).

Ех а колко се олесняват нещата ако питащия е направил LVM.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

После въври разправяй че,Уиндоус се инсталирал лесно ;).

Ех а колко се олесняват нещата ако питащия е направил LVM.

Хммм, не, усложняват се защото тогава ще трябва да манипулираме и LVM-а, а това може да е истинско предизвикателство. Все пак LVM създава още едно ниво на абстракция с което трябва да се съобразяваме :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ама са няколко редчета в терминала ;)

Да, но само ако знаеш какво правиш. И ако дисковете са два или повече става страшно ако има огледални томове, някои от тях просто отказват да се манипулират :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без четене  и опит не става.Така че, Девети пост е най-добрия отговор в случая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си поиграя тези дни и ще пробвам с virtualbox. Aко имам проблеми пак ще пиша :shock11::D  Благодаря ви!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спраих се ;) Вече имам Windows 7 и Linux. Отделих от линукса 600 gb (oт 700). Инсталирах Windows-а на два дяла. C (150GB) и D (450). После ги направих достъпни и през Linuxa-a и оправих boot-a за да стартирам и двете ОС. Благодаря за помоща и съветите!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.