Премини към съдържанието
dimitech.net

Инсталиране на Windows 8 с UEFI на ASUS X54HR

Препоръчан отговор

Здравейте! 

Имам лаптоп ASUS X54HR, който в настройките на биоса има опция UEFI. По подразбиране тя е оставена disabled. Аз я промених на enabled, но нищо не се промени. Аз и не съм очаквал.

От източници в интернет разбрах, че за да мога да инсталирам Windows 8 на UEFI Boot, трябва да имам флашка, която е форматирана във FAT32. След това при избиране на начин за инсталация, ще ми се появят 2 вида - един нормален, и един с надпис UEFI. И до тук.

Нещо друго трябва ли да се направи, че да мога да инсталирам уиндоуса посредством UEFI, а не както досега с Legacy BIOS? Не ми стана много ясно от написаното в интернет.

Имам 500 гигабайтов твърд диск, разделен на три дяла - два NTFS и един FAT, ако има някакво значение.

Преди всичко, ще получа ли наистина някакво предимство от това, че използвам UEFI, а не Legacy BIOS? Уж компютъра се стартирал по-бързо и работел по-плавно, но както знаете, мнения в интернет има всякакви.

Предварително благодаря на отзовалите се!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво се занимаваш с глупости? Нещо като работи - не се пипа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво се занимаваш с глупости? Нещо като работи - не се пипа.

Ако исках такъв отговор, нямаше да пусна темата. Нещо ако може да работи по-добре, защо да не се пипа? Както и да е...

Моля вещите в тази насока да дадат мнението си :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! 

Имам лаптоп ASUS X54HR, който в настройките на биоса има опция UEFI. По подразбиране тя е оставена disabled. Аз я промених на enabled, но нищо не се промени. Аз и не съм очаквал.

От източници в интернет разбрах, че за да мога да инсталирам Windows 8 на UEFI Boot, трябва да имам флашка, която е форматирана във FAT32. След това при избиране на начин за инсталация, ще ми се появят 2 вида - един нормален, и един с надпис UEFI. И до тук.

Нещо друго трябва ли да се направи, че да мога да инсталирам уиндоуса посредством UEFI, а не както досега с Legacy BIOS? Не ми стана много ясно от написаното в интернет.

Имам 500 гигабайтов твърд диск, разделен на три дяла - два NTFS и един FAT, ако има някакво значение.

Преди всичко, ще получа ли наистина някакво предимство от това, че използвам UEFI, а не Legacy BIOS? Уж компютъра се стартирал по-бързо и работел по-плавно, но както знаете, мнения в интернет има всякакви.

Предварително благодаря на отзовалите се!

Няма да получите никакво предимство при ползване на UEFI освен затруднено инсталиране на други ОС и зареждане по-бързо (секунда или две)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ет ти Линк . edit Ако смяташ да си рестартираш компютъра постоянно и да се радваш на 5-те секунди по-бързо зареждане твоя воля.

Редактирано от tux (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва ли да изтрия всички данни от компютъра?

ПС. Благодаря за предоставената информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако исках такъв отговор, нямаше да пусна темата. Нещо ако може да работи по-добре, защо да не се пипа? Както и да е... Моля вещите в тази насока да дадат мнението си

От UEFI при нормална работа няма да получиш никакви особени предимства, освен секунда по-бързо зареждане, за сметка на проблеми и несъвместимости. Евентуално да използваш GPT при Windows, поради лимитации, от което всъщност полза няма, освен ако нямаш над 16TB твърд диск с 4К сектори или над 2TB диск с 512B сектори. В Linux света можеш да зареждаш от GPT дялове и през LegacyBIOS. Вещите хора ти казват, че особена полза или разлика няма да видиш, но ти си знаеш. А това, че някой ти казва да не пипаш нещо, което работи - това не значи, че е не е от вещите, а ти казва първо практическо правило на майстора - нещо, което работи не се пипа. Престараването вижда сметката на всичко. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.