Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Колеги колко е идеалната денивелация на мръсен канал f 110 mm.?

Обърнах нета с google и най различни мнения. Интересува ме колко е идеалната стойност. Има най различни мнения от 1 до 3 см. но пък четох че и има някой препоръчват по голяма други колкото е по малка по добре че да не заминава първо водата. В чудо се видях. Интересува ме някой който е правил и му работи добре. Линията е около 35 м.

Неща мнения от google искам да уточня там съм ги изчел вече и са доста противоположни !

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз от край време си го знам "сантиметър на метър" и досега не съм имал проблеми с канлите, които съм правил ;) 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз от край време си го знам "сантиметър на метър" и досега не съм имал проблеми с канлите, които съм правил ;)

Леле почнах го от 3см. и малко ми се виждаха, четох, четох свалих го на 2см. и преди 5 мин реших 1.5 см ама мога и това да го отменя и да го направя на 1 см. на метър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле почнах го от 3см. и малко ми се виждаха, четох, четох свалих го на 2см. и преди 5 мин реших 1.5 см ама мога и това да го отменя и да го направя на 1 см. на метър.

a, a, a ...

после аз да съм виновен, нали ?  :D

Виж сега -ако го направиш с голям наклон - водата ще се оттича по-бързо от твърдите ( разбирай фекалните маси) и съответно ще ти се запушва често канала, защото няма как да се самоочиства.

ако го направиш с малък наклон - няма да може да се оттича пък въобще, ще се задържа всичко вътре и пак ще си запушен по цяла година.

При ПВЦ тръбите съм виждал в магазините номограми, с които се изчислява прецизно спрямо диаметъра на тръбата, но не си ги спомням както трябва.Все пак не съм инженер, нали се сещаш.

Помня, че наклонът ти не трябва да е под 0,5 % и да не е над 5 % при цялото трасе.

В Попово едно време на строежите, дето съм бачкал, и по селата, в къщи като си правих инсталацията спазвах това "сантиметър на метър", но това го знам от старите майстори, при които съм чиракувал. Дет се вика "емпирично правило".Мхм.Иначе има форумули, знаеш.

Ако искаш-заложи на 1, 5 % или 2 % максимум за трасето.

Тоест - свали долния край на трасето си или 52,5 см или на 70 см. 

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

a, a, a ...

после аз да съм виновен, нали ?  :D

Виж сега -ако го направиш с голям наклон - водата ще се оттича по-бързо от твърдите ( разбирай фекалните маси) и съответно ще ти се запушва често канала, защото няма как да се самоочиства.

ако го направиш с малък наклон - няма да може да се оттича пък въобще, ще се задържа всичко вътре и пак ще си запушен по цяла година.

При ПВЦ тръбите съм виждал в магазините номограми, с които се изчислява прецизно спрямо диаметъра на тръбата, но не си ги спомням както трябва.Все пак не съм инженер, нали се сещаш.

Помня, че наклонът ти не трябва да е под 0,5 % и да не е над 5 % при цялото трасе.

В Попово едно време на строежите, дето съм бачкал, и по селата, в къщи като си правих инсталацията спазвах това "сантиметър на метър", но това го знам от старите майстори, при които съм чиракувал. Дет се вика "емпирично правило".Мхм.Иначе има форумули, знаеш.

Ако искаш-заложи на 1, 5 % или 2 % максимум за трасето.

Тоест - свали долния край на трасето си или 52,5 см или на 70 см. 

Тези работи ги знам и аз (обаче на теория) проблема е че практиката винаги е по различна и исках мнение от някой с опит че да не правя една работа два или три пъти.

Няма да е нещо непоправимо но по добре да го направя от първия път. 1.5% ще е а пък ако не се държи добре ще го мисля след това.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези работи ги знам и аз (обаче на теория) проблема е че практиката винаги е по различна и исках мнение от някой с опит че да не правя една работа два или три пъти.

Няма да е нещо непоправимо но по добре да го направя от първия път. 1.5% ще е а пък ако не се държи добре ще го мисля след това.

Моят опит е 7 или 8 мръсни канала изградени с ръцете ми.

ако го считаш за добра рефенция .....  :ph34r:   :D

Нали 52 см  ще свалиш трасето  ?  Става.Харесва ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сантиметър на метър.

Не се използват колена само дъги.

За 35 метра е добре да помислиш и за шахта ако има възможност с утайник в която да се събират по-тежките буклуци.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сантиметър на метър.

Не се използват колена само дъги.

За 35 метра е добре да помислиш и за шахта ако има възможност с утайник в която да се събират по-тежките буклуци.

Да така е, септичната яма е с две камери всяка по 12 кубика, навсякъде е с дъги по 45 градуса.

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1-2% + ревизия, ако се затлачи.

Както е посочил колегата 1-2%, което значи на 1 метър 1-2 см. денивелация. Правил съм мръсен канал с денивелация 1.5 см. на метър преди 15 години. Минава под цялата къща и до ден днешен не съм имал проблем.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип е по-добре да сложиш ф160, но явно си взел вече 110 (за по-евтино). Полагаш тръбите, но не върху пръстта, а с подложка от пясък, добре трамбован. Около и над тръбите, също трябва да има пясък и отново го трамбоваш. На 10 ти и

20 ти метър сложи по 1 ревизия, за да не търсиш дълга проволка за почистване, при евентуален проблем. Ревизиите направи от разклонител ф110/45 градуса (води се У110), дъги 110/45 градуса (за да стане вертикално), парче тръба, за да излезе над земята и запушваш с ПВЦ или гумена тапа ф110. Ако тапата е ПВЦ, трябва да нагрееш тръбата с газова горелка, за да може тапата да влезе вътре или тръбата да е муфирана (с гумен уплътнител най-добре) за по-лесно обслужване, ако се наложи.Наклона на тръбите го направи 1% (на метър, сантиметър), най-лесно става с нивел дълъг 1 метър или по-дълъг, като на разстояние 1м от началото му залепиш нещо с дебелина 1см. Така ще гледаш всичко да е на хоризонтал. Също е важно, да не преминават тежки машини отгоре, но предполагам, че ще е в двор и няма да минават коли и камиони.

Успех в начинанието и ако има нещо питай. Не чета от гугъл! :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

От 1,5 до 2% наклон е достатъчно добре и мисля както си описал всичко, че няма да имаш никакъв проблем, защото си го правиш за себе си. Аз ти пожелавам лека и приятна работа и успех, приятелю!

Много добро предложение ти е дал чочомен, но след като си купил 110 мм тръби, и те ще свършат чудесна работа.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Доколкото разбрах 1см. наклон  на 1 м. е достатъчно за мръсен канал, така ли е? От нашата улица също е прокарана канализация, но е само на 80 или 90 см. дълбочина /по-скоро е 90/. А къщата ни е разположена на ниско. Искам да се свържа към канализацията, но ми казват, че няма да стане. От вкъщи  мръсния канал започва от 50 см. дълбочина, разстоянието до канализацията на улицата е 28 м. Т.е. ще си прокарам мръсен канал дълъг 28 м., започващ от 50 см. под земята, остават ми 35 или 40 см. за наклон или 1см. на метър, или 1 см. и нещо за метър. Този наклон достатъчен ли е според вас, тъй като от там ще минават и водата от банята, от мивката и от тоалетната /вкл. и фекалии/ . Надявам се да съм бил достатъчно ясен и наистина очаквам да ми отговорите. Ще съм ви благодарен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Т.е. ще си прокарам мръсен канал дълъг 28 м., започващ от 50 см. под земята, остават ми 35 или 40 см. за наклон или 1см. на метър, или 1 см. и нещо за метър. Този наклон достатъчен ли е според вас ...

Повече от достатъчен. Моя е 1% и за сега поне няма проблеми. Изобщо не вярвах от начало и първите дни пусках водата и бягах на една контролна ревизия преди шахтата да видя дали ще минат ...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Доколкото разбрах 1см. наклон  на 1 м. е достатъчно за мръсен канал, така ли е? От нашата улица също е прокарана канализация, но е само на 80 или 90 см. дълбочина /по-скоро е 90/. А къщата ни е разположена на ниско. Искам да се свържа към канализацията, но ми казват, че няма да стане. От вкъщи  мръсния канал започва от 50 см. дълбочина, разстоянието до канализацията на улицата е 28 м. Т.е. ще си прокарам мръсен канал дълъг 28 м., започващ от 50 см. под земята, остават ми 35 или 40 см. за наклон или 1см. на метър, или 1 см. и нещо за метър. Този наклон достатъчен ли е според вас, тъй като от там ще минават и водата от банята, от мивката и от тоалетната /вкл. и фекалии/ . Надявам се да съм бил достатъчно ясен и наистина очаквам да ми отговорите. Ще съм ви благодарен.

ще стигне - копай здраво и ще си имаш канализация :)

Повече от достатъчен. Моя е 1% и за сега поне няма проблеми. Изобщо не вярвах от начало и първите дни пусках водата и бягах на една контролна ревизия преди шахтата да видя дали ще минат ...

значи не ни вярваше, а ?

а, а, а.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
значи не ни вярваше, а ?

а, а, а.....

Бях влязъл в големи притеснения от най различни мнения на майстори в нета. Не исках да рискувам и попитах. Все пак човек се учи докато е жив.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях влязъл в големи притеснения от най различни мнения на майстори в нета. Не исках да рискувам и попитах. Все пак човек се учи докато е жив.

Ахам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.