Премини към съдържанието
Deepsy

Съвет за колони с усилвател.

Препоръчан отговор

Здравейте. Наскоро говорителите на колоните вкъщи изгоряха и ще се наложи да ги сменя, но се колебая какво да правя.

Разполагам с усилвател Technics SU-300 ( http://www.hifiengine.com/library/technics/su-300.shtml ), като мощността му е 2х30W на 8 ома.
Разполагам и с 2 колони ( всяка от тях е 40W, на 8 ома ( да, колоните са по-силни от усилватела )). Всяка колона има по 2 говоритела(2x20W) и 2 пищялки. Техниката е стара и въпреки че върху колоните пише 40W, 8 ома, или са така фабрично или някои ги е сменял, защото говорителите във всяка колона са 20W, 4 oма. 
Целта ми е да изкарал максимално силен и качествен звук със силен бас. Като чистият бас е важен за мен.

Та имам няколко въпроса:

• 1) Усилвателя ми е двуканален, заслужава ли си да сменя говорителите на едната колона и тя да си остане с 2 пищялки и 2 говоритела и да направя една моя колона с един единствен говорител за бас ( 30W, 8 ома ), дефакто към осилвателя ще са закачени 1 от старите колони и една колона само за бас? Или пък ще е по-добре да си оставя 2-те колони?
  • 2) Заслужава ли си да сменя говорителите в тези колони с 8 омови? И каква ще бъде разликата с 4 омовите?
  • 3) Възможно ли е с малък буджет да се направи добре свиреща система, свързана към този усилвател и изобщо заслужава ли си да пробвам да озвучавам стая с размери 5м на 4м.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо тествайте звученето всичко както си е, пък после вече ще можете да решите кои колони да останат. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо тествайте звученето всичко както си е, пък после вече ще можете да решите кои колони да останат. :)

Проблема е, че сегашните говорители са избушени, а не искам да си хвърла парите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е, че сегашните говорители са избушени, а не искам да си хвърла парите.

Каквото и да означава избушени, без тест е трудно да се прецени, но все пак решението е ваше. :)

Успех !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. Наскоро говорителите на колоните вкъщи изгоряха и ще се наложи да ги сменя, но се колебая какво да правя.

Разполагам с усилвател Technics SU-300 ( http://www.hifiengine.com/library/technics/su-300.shtml ), като мощността му е 2х30W на 8 ома.

Разполагам и с 2 колони ( всяка от тях е 40W, на 8 ома ( да, колоните са по-силни от усилватела )). Всяка колона има по 2 говоритела(2x20W) и 2 пищялки. Техниката е стара и въпреки че върху колоните пише 40W, 8 ома, или са така фабрично или някои ги е сменял, защото говорителите във всяка колона са 20W, 4 oма. 

Целта ми е да изкарал максимално силен и качествен звук със силен бас. Като чистият бас е важен за мен.

Та имам няколко въпроса:

• 1) Усилвателя ми е двуканален, заслужава ли си да сменя говорителите на едната колона и тя да си остане с 2 пищялки и 2 говоритела и да направя една моя колона с един единствен говорител за бас ( 30W, 8 ома ), дефакто към осилвателя ще са закачени 1 от старите колони и една колона само за бас? Или пък ще е по-добре да си оставя 2-те колони?
  • 2) Заслужава ли си да сменя говорителите в тези колони с 8 омови? И каква ще бъде разликата с 4 омовите?
  • 3) Възможно ли е с малък буджет да се направи добре свиреща система, свързана към този усилвател и изобщо заслужава ли си да пробвам да озвучавам стая с размери 5м на 4м.

Преди всичко кажи какви съпротивления на изхода поддържа усилвателя ! За този модел пише, че мощността от 30вата ги изкарва на 8 ома, но мен ме интересува от колко до колко ома товар поддържа на изхода. Погледни му интегралата и намери datasheet-а в интернет и там пише. Сега ти отговарям на въпросите !

1 въпрос - значи искаш да си направиш една една колона и един субуфер ? По този начин хич няма да ти хареса, да не говорим, че за субуфер си трябва нискочестотен усилвател или обикновен усилвател със басов предусилвател на входа, да се свърже на левият канал, а десният - да си получава сигнала от звуковата карта. Можеш единият канал да го свържеш със субуфер, а останалият канал да си вържеш двете колони успоредно, те са 8 ома - товарът за усилвателя ще стане 4 ома и колонките ще си свирят еднакво силно, все едно си ги вързал двете за двата канала за усилвателя, но както казах - товарът става 4 ома, то не е ясно дали поддържа до толкова ниско, но дори и да поддържа - усилвателя ще загрява повече, ще се товари, ще консумира повече ток и изкривяванията ще са по-големи ! А и ако субуферът ти е 8 ома, то тогава двата канала ще са на различен товар и има несъгласуване на съпротивлението на товара, което не е препоръчително. Идеята ми беше да си направиш 2,1 система - две колонки да ти разпръскват целият диапазон от честоти и субуфер, който допълни ти увеличава баса. Въпреки всичко, ще е по-добре да си оставиш само две тонколони, може да ти липсва бас, но според мен това е най-добрият вариант, защото е възможно при гимнастиките за правене на 2,1 система нещата да не се получат както трябва. Ако чистият звук е наистина важен за теб, то тогава си вземай колони с по-високо съпротивление, защото изкривяванията ще са много по-малко !

2 въпрос - Ако си замениш 8 омовите колони с 4 омови. 4 омовите ще свирят по-силно и мощността ще е по-висока, но пък така се товари усилвателя и със сигурност ще загрява повече и изкривяванията ще са повече !

3 въпрос - НЕ! По-добре си вземи някои приличен чифт колони и да престанем с глупостите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Възможно е,стига говорителите да са добри.Имам такива подоходящи.Пишете едно лично ако ви интересуват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.