Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
krasiika

Aко се купи ресивър 5.1 и се вържат към него само две колони, добре ли е или не?

Препоръчан отговор

Имам следното питане - искам да слушам музика само на две тонколони за и за целта имам избор между стереоресивър, който захранва само 2 колони и ресивър 5.1, който става и за домашно кино от една и съща марка. Няма значение каква. Въпроса ми е кое е по-добро откъм мощност и качество на звука - стереоресивъра или 5.1 ресивъра, или няма значение? Четох мнения, че не било добре да се взема за слушане само на стерео 5.1 защото не било хубаво да има свободни канали ,мощността падала...четох,че стерео усилвателите предлагали по-качествен и мощен звук от 5.1 ресивърите.... Та се чудя - ако се купи ресивър 5.1 и се вържат към него само две колони, добре ли е или не?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та се чудя - ако се купи ресивър 5.1 и се вържат към него само две колони, добре ли е или не?

Накратко. Нещо, което е проектирано да работи като 5.1, е добре да работи като 5.1, а не като 2.0.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам следното питане - искам да слушам музика само на две тонколони за и за целта имам избор между стереоресивър, който захранва само 2 колони и ресивър 5.1, който става и за домашно кино от една и съща марка. Няма значение каква. Въпроса ми е кое е по-добро откъм мощност и качество на звука - стереоресивъра или 5.1 ресивъра, или няма значение? Четох мнения, че не било добре да се взема за слушане само на стерео 5.1 защото не било хубаво да има свободни канали ,мощността падала...четох,че стерео усилвателите предлагали по-качествен и мощен звук от 5.1 ресивърите.... Та се чудя - ако се купи ресивър 5.1 и се вържат към него само две колони, добре ли е или не?

Ами първо си помисли за какво ще ползваш системката - за гледане на филми или слушане на музика. Ако ще слушаш музика си вземи стереоресивър със повече мощност на канал, а не на разпределената на 5 колони мощност на 5.1 ресивъра. Към 5.1 ресивъра пак можеш да си закачиш фронтални колони, но мощността ще е много по-малка отколкото стереоресивър, защото 5.1 ресивъра си разпределя мощност на 5 говорителя - по малко на всеки. Съмнява ме схемата на 5.1 ресивъра да позволява мостово свързване. Ако ще слушаш музика си взимаш стереоресивър !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

След като държите да слушате "стерео" музика на две колони, правите този избор и си решавате задачата. Има много качествени стереоусилватели, за които няма да пиша като фирми и характеристики. Естествено, че можете да ползвате и 5,1 канален такъв усилвател, но ще е само безпредметно щото няма да го ползвате пълноценно.Съответно той трябва да е от много по-скъпите модели за стереофонично възпроизвеждане и това че другите "3 канала" няма да се ползват, няма никакво значение за усилвателя. Най хубавото нещо за който и да било усилвател, без значение дали той е стереофоничен, 5,1 или 7,1 канален е неговата работа без товар на изходите/ без тонколони. Това не може да се отрази на неговата работа както са ви казали много хора или вие някъде сте прочел.Варианта "двуканален" усилвател аз също ви го препоръчвам за музика. Не напразно HI-FI любителите ползват изключително двуканални усилватели а най често - лампови такива!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като държите да слушате "стерео" музика на две колони, правите този избор и си решавате задачата. Има много качествени стереоусилватели, за които няма да пиша като фирми и характеристики. Естествено, че можете да ползвате и 5,1 канален такъв усилвател, но ще е само безпредметно щото няма да го ползвате пълноценно.Съответно той трябва да е от много по-скъпите модели за стереофонично възпроизвеждане и това че другите "3 канала" няма да се ползват, няма никакво значение за усилвателя. Най хубавото нещо за който и да било усилвател, без значение дали той е стереофоничен, 5,1 или 7,1 канален е неговата работа без товар на изходите/ без тонколони. Това не може да се отрази на неговата работа както са ви казали много хора или вие някъде сте прочел.Варианта "двуканален" усилвател аз също ви го препоръчвам за музика. Не напразно HI-FI любителите ползват изключително двуканални усилватели а най често - лампови такива!

Благодаря, това е много добър отговор. 

Ето кое ме кара да задам въпроса:

Имаме ресивър 1, който е двуканален:

Мощност основни колони (RMS):2x100W при 8оhm

· Мощност основни колони (RMS):2x150W при 6Ohm

· Мощност основни колони (RMS):2x200W при 4Ohm

· Радио тунер:AM/FM

· Импеданс: 4-8hm

· Настройка на високите честоти- +/- 14dB(10KHz)

· Настройка на ниските честоти- +/- 14dB(100HZ)

· Отношение сигнал/шум <80dB

· Честотна лента: 20Hz-20KHz

· Чувствителност на входа <650mV

· Входове:AUX,CD/VCD

· ЕКСТРИ: AC3,DSP,KARAOKE

И ресивър 2, който е 5.1 със следните характеристики:

• Изходна мощност(RMS):
  • Център - 20W при Публикувано изображениеhm
  • Център - 40W при 4Ohm
  • Съраунд колони - 2x20W при Публикувано изображениеhm
  • Съраунд колони - 2x40W при 4Ohm
  • Основни колони - 2x60W при Публикувано изображениеhm
  • Основни колони - 2x120W при 4Ohm

• Чувствителност на входа: <650mV
  • Настройка на високите честоти: +/- 10dB(10KHZ)
  • Настройка на ниските честоти: +/- 10dB(100HZ)
  • Отношение сигнал/шум без караоке: >80dB
  • ТУНЕР:AM/FM
  • Честотна лента: 20 Hz - 20 kHz
  • Входове: AUX, CD/VCD,DVD, 5.1 CH AC-3
  • Изход за субууфер
  • Поддържа от 4 Ohm до 16 Ohm
  • ЕКСТРИ: AC3-digital,CINEMA DSP DIGITAL, KARAOKE

И двата са от една и съща марка, нарочно не я споменавам защото въпроса е принципен. Та мисълта ми е, че ще вържа само две колони които са 6 ома. За ресивър 1 дават при 6 ома: Мощност основни колони (RMS):2x150W. А за ресивър 2,който е 5.1 дават мощност на основни колони - 2x120W при 4ома...

Реално погледнато има ли съществена разлика кое ще се купи и кое ще вади по-хубав звук? Колоните са с максимална мощност всяка по 150 W , 6 oма. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Съдейки по информацията Ви от поста, става въпрос за "европейски усилвател"  ето: · Настройка на високите честоти- +/- 14dB(10KHz)

· Настройка на ниските честоти- +/- 14dB(100HZ)" При другите подема и завала са по-малки а това отговаря и на европейският стандарт DIN 45500.

Усилвателят естествено ще "свири " добре или много добре само при едно единствено условие: Да си намерите правилните тонколони, да се ръководите от обема на помещението и неговото обзавеждане с мебели и други такива и не на последно място, правилно разполагане на колоните и тяхната височина  по ъглите на стаята. Значи решаващото за Вас е тонколоните, за които ще трябва да отделите най сериозно внимание. В противен случай, ако сериозно разбирате тази техника и сте  "музикално" подготвен добре, винаги ще имате разочарования, но те няма да са насочени толкова към усилвателя, колкото към акустичните тела. Премислете и си преценете кои колони ще са ви най- удачни. И още нещо. Колоните "свирят" по различен начин на "джаз", симфонична, оперна и всякаква музика.Редно е последната да се слуша от оригинални дискове, за да добиете най- реална представа. Слушането на MP3 не е най- удачният начин за качествена музика. Поне трябва да е във FLAC. С мощността не боравя за сега, защото нямаме реална представа  какви ще бъдат озвучителните тела. Един комплект 50-70 ватови много добри колонки, ще ви свършат много по-добра работа от едни 200-300 ватови  с твърди мембрани. И накрая. Най- важна си остава акустиката на помещението и самите тонколони за качественото звучене, а не мощността.90% от ламповите усилватели на много високо ниво са до 25 вата изходяща мощност на канал.Скъпи и хубави усилватели, напасвани с отлични боксове, могат да те накарат да се пренесеш във въображенията си! Потърси и прегледай информация в интернет. Има прекалено много или посети някой форум свързан с тази "болест"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съдейки по информацията Ви от поста, става въпрос за "европейски усилвател"  ето: · Настройка на високите честоти- +/- 14dB(10KHz)

· Настройка на ниските честоти- +/- 14dB(100HZ)" При другите подема и завала са по-малки а това отговаря и на европейският стандарт DIN 45500.

Усилвателят естествено ще "свири " добре или много добре само при едно единствено условие: Да си намерите правилните тонколони, да се ръководите от обема на помещението и неговото обзавеждане с мебели и други такива и не на последно място, правилно разполагане на колоните и тяхната височина  по ъглите на стаята. Значи решаващото за Вас е тонколоните, за които ще трябва да отделите най сериозно внимание. В противен случай, ако сериозно разбирате тази техника и сте  "музикално" подготвен добре, винаги ще имате разочарования, но те няма да са насочени толкова към усилвателя, колкото към акустичните тела. Премислете и си преценете кои колони ще са ви най- удачни. И още нещо. Колоните "свирят" по различен начин на "джаз", симфонична, оперна и всякаква музика.Редно е последната да се слуша от оригинални дискове, за да добиете най- реална представа. Слушането на MP3 не е най- удачният начин за качествена музика. Поне трябва да е във FLAC. С мощността не боравя за сега, защото нямаме реална представа  какви ще бъдат озвучителните тела. Един комплект 50-70 ватови много добри колонки, ще ви свършат много по-добра работа от едни 200-300 ватови  с твърди мембрани. И накрая. Най- важна си остава акустиката на помещението и самите тонколони за качественото звучене, а не мощността.90% от ламповите усилватели на много високо ниво са до 25 вата изходяща мощност на канал.Скъпи и хубави усилватели, напасвани с отлични боксове, могат да те накарат да се пренесеш във въображенията си! Потърси и прегледай информация в интернет. Има прекалено много или посети някой форум свързан с тази "болест"

Страхотен и изчерпателен отговор - благодаря много!

Още въпроси:

Моля за пояснение относно функциите Loudness и DSP. Какво представляват и за какво се използват?

Лоуднес е за обем на звука, а DSP е като еквилайзер - така си мисля аз, или погрешно си мисля?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Моля за пояснение относно функциите Loudness и DSP. Какво представляват и за какво се използват?

Нещо като процесор за цифрова обработка на сигналите (звука).

http://bg.wikipedia.org/wiki/DSP

http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_compensation

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо като процесор за цифрова обработка на сигналите (звука).

http://bg.wikipedia.org/wiki/DSP

http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_compensation

Благодаря!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Страхотен и изчерпателен отговор - благодаря много!

Още въпроси:

Лоуднес е за обем на звука, а DSP е като еквилайзер - така си мисля аз, или погрешно си мисля?

По първият ви въпрос!

Loudnes control

При ниски нива на сигнала, респективно много малка мощност на изхода заради това, че обичате за слушате "тихо" музика, човешкото УХО има несъвършенство да не възприема ниските и високите честоти така, както е реално, докато  ако правиш анализ на сигнала, ще се види, че ги има.  Флетчер - Мансън навремето са помислили по този въпрос и са направили една  R C корекция, която има възможност да се включва и да има една или няколко степени на регулиране.  Това става с бутона на лицевият панел на усилвателя и с потенциометъра на усилването. Този потенциометър вече има повече от 3 извода на канал 4, 5 до 6. Така при ниски нива на сигнал и тихо свирене се прави компенсация заради възприемането на човешкото ухо. Получава се "присъствие" на ниските и високите честоти, което много често се възприема като приятно от любителите. Луднес контрола е по добре изразен в "европейските" усилватели, а при другите е оставен в по ниски граници.Когато гоним перфектно качество, това не е задължително да се включва и не напразно на много сериозната техника го НЯМА!. Няма го, защото усилвателя трябва да изкарва линейна характеристика в обхвата 20 херца - 20 килохерца. Много и надълго още трябва да пиша но не ми се иска, защото е изморително за мен, затова на вторият въпрос ще се постарая да ви дам това:

DSP  http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_signal_processing

Прочитайки го внимателно, ще разберете за какво иде реч и ще ви се изяснят нещата още повече.

Много се радвам, че има хора, които се интересуват от този вид аудиотехника, независимо, че тук хувавите неща са далеч по скъпи от едно Порше. Аз Ви пожелавам успех и се надявам, че с течение на времето ще придобиете нужният опит, но ще е със разход на финансови средства. Независимо от това, не трябва да съжелявате, а да ви е приятно слушането на качествена музика със всеки един нов комплект, купен от ВАС!  Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По първият ви въпрос!

Loudnes control

При ниски нива на сигнала, респективно много малка мощност на изхода заради това, че обичате за слушате "тихо" музика, човешкото УХО има несъвършентност да не възприема ниските и високите честоти така, както е реално, докато  ако правиш анализ на сигнала, ще се види, че ги има.  Флетчер - Мансън навремето са помислили по този въпрос и са направили една  R C корекция, която има възможност да се включва и да има една или няколко степени на регулиране.  Това става с бутона на лицевият панел на усилвателя и с потенциометъра на усилването. Този потенциометър вече има повече от 3 извода на канал 4, 5 до 6. Така при ниски нива на сигнал и тихо свирене се прави компенсация заради възприемането на човешкото ухо. Получава се "присъствие" на ниските и високите честоти, което много често се възприема като приятно от любителите. Луднес контрола е по добре изразен в "европейските" усилватели, а при другите е оставен в по ниски граници.Когато гоним перфектно качество, това не е задължително да се включва и не напразно на много сериозната техника го НЯМА!. Няма го, защото усилвателя трябва да изкарва линейна характеристика в обхвата 20 херца - 20 килохерца. Много и надълго още трябва да пиша но не ми се иска, защото е изморително за мен, затова на вторият въпрос ще се постарая да ви дам това:

DSP  http://ru.wikipedia.org/wiki/Цифровая_обработка_сигналов

Прочитайки го внимателно, ще разберете за какво иде реч и ще ви се изяснят нещата още повече.

Много се радвам, че има хора, които се интересуват от този вид аудиотехника, независимо, че тук хувавите неща са далеч по скъпи от едно Порше. Аз Ви пожелавам успех и се надявам, че с течение на времето ще придобиете нужният опит, но ще е със разход на финансови средства. Независимо от това, не трябва да съжелявате, а да ви е приятно слушането на качествена музика със всеки един нов комплект, купен от ВАС!  Успех!

Радвам се, че има хора като вас, които са готови да дадат компетентен отговор и да обяснят простичко нещата, а не просто да кажат: търси в Гугъл...Благодаря ви за отговорите! Хубав и приятен ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се, че има хора като вас, които са готови да дадат компетентен отговор и да обяснят простичко нещата, а не просто да кажат: търси в Гугъл...Благодаря ви за отговорите! Хубав и приятен ден!

Още въпроси - извинявам се...

Добре ли е да купя кабел 2.5 квадрата ще ми трябват два кабела по 3 метра. Сечението добро ли е?Нали по-дебел кабел е по-добре? Освен това видях,че колоните имат 4 входа отзад - Подобно на това на снимката. Защо са 4 входа? Нали кабелите са само два - + и -

Как е по-добре да се свържат? Само на долния ред и да оставя пластинката за мост? Или да махна пластинката и да направя мост със същия кабел - прилагам примерни снимки...

post-38777-0-21572000-1379156540_thumb.j

post-38777-0-85120900-1379156546_thumb.j

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.