Премини към съдържанието
Twingo™

покупка на мотоциклет втора употреба; заверка на подписите в договора?

Препоръчан отговор

Здравейте, приятели.

Наскоро си взех един мотоциклет - чопър, 125 кубика. С продавача сме от различни области, съставихме договор за покупко-продажба. Четох в нета, че не е нужна нотариална заверка до 250 кубика, но в КАТ е възможно да ми кажат обратното и да се "правят", че не знаят това.

Та въпросът ми е - ако наистина стане така при пререгистрацията, как да докажа пред КАТ, че не е нужен нотариус?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без нотариална заверка вашето е хвърчащ лист, който няма никаква стойност и легитимност. Всеки може да напише хвърчащ лист с нечии имена и да измисли някакъв подпис. Що просто не дадеш 30лв на нотариус, за да си легитимен, защото продавачът после дори може да каже, че няма сключен договор, а си договорил с него, но в последствие си откраднал мотора и не си му платил, а подписът си го измислил?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не само че не ти е нужен договор за покупки продажба, а е задължителен в твоя случай. И погледни старият собственик дали си е плащал данъка и годишните застраховки, защото ще ги запишат на твое име. Да не ти пращам извлечение как се получи с мен. Постъпи разумно и няма да имаш главоболия поне с това.А и когато е с нотариус, всички документи ще са ти в изрядно състояние. Не можеш да го регистрираш в кат по твоя метод.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не само че не ти е нужен договор за покупки продажба, а е задължителен в твоя случай. И погледни старият собственик дали си е плащал данъка и годишните застраховки, защото ще ги запишат на твое име. Да не ти пращам извлечение как се получи с мен. Постъпи разумно и няма да имаш главоболия поне с това.А и когато е с нотариус, всички документи ще са ти в изрядно състояние. Не можеш да го регистрираш в кат по твоя метод.

Да, всичко е изрядно.

Ето извадка от ЗДвП:

Чл. 144

• (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор.
  • (2) При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 куб. см подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени.

Мисля да разпечатам това и да го покажа в КАТ, за всеки случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

"

• (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор."
  • Ето ти отговора. Това обезмисля всичко останало пред съда!
  • А писмен договор, за да е реален се прави  пред нотариус и се заверява от него за двете стани - продавача и купувача!
Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.