Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

Имам следният казус и моля за помощ.

Живея в апартамент в град София който е собственост на моята баба (майка ма моята майка). Баба ми почина и майка ми е единственият наследник защото е единствено дете, а дядо ми е починал отдавна още преди баба ми да придобие имота.

Моята майка иска да ми дари имата но незнам това възможно ли е тъикато тя още не е собственик по нотариален акт. Моята майка има само удостоверение за наследник.

Въпросите ми са:

• Може ли този имот да ми бъде дарен преди моята майка да е станала собсвеник с нотариален акт или трябва първо да се издаде нотариален акт на нейно име, а после да оформяме дарението.
  • Ако може бихте ли ми казали каква е процедурата и колко горе доло струва?

Трябват ли ми услугите на двокат или мога сам да си набавя необходимите документи преди да стигна до нотариус?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо моите съболезнования.Много жалко ,че приживе не сте разбрали.Имам подобен случай ,а и в България законите не са за обикновения човек,а за депутатите. Как да придобие Вашата Баба имота.Напреди на Дядо Ви ли е бил собственик? Вашата Майка има ли Братя,Сестри ? Вашият Дядо,вашата Баба имат ли сестри,братя ?

Редактирано от acnekt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Имам следният казус и моля за помощ.

• Може ли този имот да ми бъде дарен преди моята майка да е станала собсвеник с нотариален акт или трябва първо да се издаде нотариален акт на нейно име, а после да оформяме дарението.

Майка ти е собственик на имота. Не е нужно да се издава нот.акт на нейно име. 

Стъпките са следните:

1. В данъчното се подава декларация обр.14 за придобиване на имот от името на майка ти. В графата начин на придобиване се пише "наследство" и се посочва номера на смъртния акт. Към декларацията се прилага копие от нот.акт и копие от удостоверението за наследници.

2. Пак тогава се подава молба за данъчна оценка която ще е необходима за изповядване на сделката.

3. В кадастъра се подава молба за издаване на кадастрална схема и ако има собственост върху земята и кадастрална скица.

3. След като са готови данъчната оценка и кадастъра се отива при нотариус с оригиналния нот.акт, лични карти на страните и удостоверението за наследници за да се изповяда сделката.

Парите: 10лв. за данъчна оценка /бърза/, 40-50лв за кадастър, таксите при нотариуса ще зависят от данъчната оценка. 

Редактирано от emmi (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баба ми придобива имота през 2000 г. чрез покупка за което има нотариален акт, тя е единствен собсвеник като по това време е била и вдовица. Моята маика е единствено дете на баба ми,а аз съм единствено дете на моята майка така че съм единствен наследник.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баба ми придобива имота през 2000 г. чрез покупка за което има нотариален акт, тя е единствен собсвеник като по това време е била и вдовица. Моята маика е единствено дете на баба ми,а аз съм единствено дете на моята майка така че съм единствен наследник.

в интерес на истината, няма никакъв смисъл да го правите това дарение при положение че ти в един момент ще станеш собственик по наследство

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип си права, но има някакъв срок от 6 месеца след смърта в които трябва да се оправят имотните взаимоотношения от наследниците в случея това е моята маика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип си права, но има някакъв срок от 6 месеца след смърта в които трябва да се оправят имотните взаимоотношения от наследниците в случея това е моята маика.

шест месеца е срока да се предекларира имота в данъчното на името на майка ти

това става с въпросната декларация обр.14

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво му е образец 14 не можах да разбера.удостоверение за пряк наследник,не е ли по-удачно.

Щом няма други  наследници от 1 ред значи ,Вашата майка дъщерята  и Вие внука сте наследници.

Вие сте от 1 ред ,дори и да има и други  от 2 ,3 ред това не значи нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво му е образец 14 не можах да разбера.Първо трябва удостворение за пряк наследник.

майка му има удостоверение за наследници

декларация обр.14 се подава в данъчното за да се предекларира имота на името на новия собственик, в случая майка му. По-горе казах че в графата "начин на придобиване" се пише "наследство" и в графата "вид документ" се пише номера на смъртния акт

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията маи ще отскоча до общината да взема такава декларация 14 и сигурно ще я подавам аз с пълномощно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията маи ще отскоча до общината да взема такава декларация 14 и сигурно ще я подавам аз с пълномощно.

декларацията се взема от данъчното, не от общината

на гърба има място за попълване на пълномощно

декларацията се попълва от името на майка ти и на гърба попълва редовете за пълномощното

ако има някакъв проблем с попълването - пиши да ти кажа как да го попълниш

п.п. и от нета може да си я разпечаташ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затова ли става въпрос .

чл.29-43 от Закона за местните данъци и такси

Как ще стане това като още не е известно ,че майка му е собственик или наследник.

Нали само собствениците поддават така декларация.Доколкото си спомнят,явно се променило доста неща  в България.

То се пише ,кога и кой подава такава декларация.

в шестмесечен срок от откриване на наследството, когато недвижим имот се придобива по наследство

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затова ли става въпрос .

http://www.septemvri.org/mdt7.htm първия уърдовски документ за изтегляне

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да изтеглих декларацията сега я чета. Неразбирам трябва ли да се попълва част 2-ра. другото маи ми е ясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да изтеглих декларацията сега я чета. Неразбирам трябва ли да се попълва част 2-ра. другото маи ми е ясно.

да, попълва се

Затова ли става въпрос .

Как ще стане това като още не е известно ,че майка му е собственик или наследник.

Нали само собствениците поддават така декларация.Доколкото си спомнят,явно се променило доста неща  в България.

То се пише ,кога и кой подава такава декларация.

в шестмесечен срок от откриване на наследството, когато недвижим имот се придобива по наследство

кое точно от това което съм написала не ти е ясно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега да не се занимава с данъци ,то идва после.И по удачно.

Първо майката трябва да приеме наследството,защото има и опция за отказ.

Приемането става писмено до райония съд .После както казах вече 2 пъти първо се вади

удостоверение за наследници ,после се уведомява че ще се облага  годишно данък върху имота в общината

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега да не се занимава с данъци ,то идва после.И по удачно.

Първо майка трябва да приеме наследството,защото има и опция за отказ.

Приемането става писмено до райония съд .После както казах вече 2 пъти първо се вади

удостоверение за наследници

виж, не те знам къде си и какви са ти познанията в тази област, но от това което пишеш става ясно че изобщо не си в час. Недей да объркваш хората. 

Човека още в първия пост е написал че майката е единствена наследничка. Въпроса дали да приеме или не наследството изобщо не стои на дневен ред.

Това със съда се прави в случаите когато има завещание. И то не винаги.

Декларацията по чл.14 следва да се подаде в шест месечен срок. Дали е подадена или не не го освобождава от плащането на данъци. Това е ясно на всички.

В случая въпроса е за прехвърляне на имот от майка на син. За да може това да се случи имота ПЪРВО трябва да е деклариран в данъчното на името на майка му защото в противен случай няма как данъчната оценка да е на името на майката.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж сега наследодателя ,ако не е посочил в Завещание ,какво , кой и,кога ще наследи  неговия движим или недвижим имот ,законът или Държавата го прави ,вместо него ,а имено неговите роднини и започваме от 1 ред,не от 3 ред .Какво и да става 1/6 всеки има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж сега наследодателя ,ако не е посочил в Завещание ,какво , кой и,кога ще наследи  неговия движим или недвижим имот ,законът или Държавата го прави ,вместо него ,а имено неговите роднини и започваме от 1 ред,не от 3 ред .

виж сега, човека зададе въпрос, точен и конкретен. Аз му отговорих още в първия пост.

Ти ако искаш да си теоретизираш на имотни теми можеш спокойно да си запишеш час при адвокат и да си говорите. Срещу съответното заплащане, естествено.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

виж сега, човека зададе въпрос точен и конкретен. Аз му отговорих още в първия пост.

Ти ако искаш да си теоретизираш на имотни теми можеш спокойно да си запишеш час при адвокат и да си говорите. Срещу съответното заплащане, естествено.

Аз вече съм говорил с адвокати,нотариуси.Няма какво да пиша повече ,.

Добре да вади декларация,щом така го съветваш ,да извади и за комшията,ако иска.

Имал съм три  казуса и то имотни и сега сигурно предстои и наследство.

Тъй че няма какво да говоря.Такъв е закона в България,няма какво да направим.

Първо приемаш наследството ,ставаш наследник и си плащаш данъка.Дори и да си направиш завещение и да посочиш съпругата ,съпруга или партньора ,децата ти имат винаги 1/6 .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.