Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

kendiman

Свързване на мрежа - проблеми

Препоръчан отговор

Здравейте,Имам няколко въпроса относно свързването на мрежи.1. На тази снимка http://prikachi.com/...81/6795881H.jpg ако може някой да ми каже дали ще стане да се сложи рутера на обозначеното от мен място и да покрива(Wifi) двете помещения (заграденото в зелен цвят). Ако да какъв точно рутер ми трябва(модел,тип...) ?2. Другото което искам да попитам е какво представлява бекбон (backbone) или така нареченото гръбначно свързване ( трябва ми колкото се може по-подробна информация)3. Рутери с два WAN-а  - за какво се използват ? Как се свързват ?4. VPN (VLAN) - знам че е виртуална мрежа, но не знам за какво служи. В смисъл как и кога се използва такава ?5. Какъв тип охлаждане (климатици) трябват за охлаждането на едно помещение отделено за Рака и какво охлаждане се слага в един рак в който има един рутер и един ups?Много ще съм благодарен, ако някой може да ми помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,Имам няколко въпроса относно свързването на мрежи.1. На тази снимка http://prikachi.com/...81/6795881H.jpg ако може някой да ми каже дали ще стане да се сложи рутера на обозначеното от мен място и да покрива(Wifi) двете помещения (заграденото в зелен цвят). Ако да какъв точно рутер ми трябва(модел,тип...) ?2. Другото което искам да попитам е какво представлява бекбон (backbone) или така нареченото гръбначно свързване ( трябва ми колкото се може по-подробна информация)3. Рутери с два WAN-а  - за какво се използват ? Как се свързват ?4. VPN (VLAN) - знам че е виртуална мрежа, но не знам за какво служи. В смисъл как и кога се използва такава ?5. Какъв тип охлаждане (климатици) трябват за охлаждането на едно помещение отделено за Рака и какво охлаждане се слага в един рак в който има един рутер и един ups?Много ще съм благодарен, ако някой може да ми помогне.

1. който и да е, разстоянието не е голямо

2. основна мрежа, която предава примерно сигнала между етажи или между сгради

3. За свързване към два доставчика

4. свързване при което ползвате една мрежа за да свържете две отдалечени мрежи и те да са сякаш пряко свързани

5. Ако е за един маршрутизатор и UPS - никакво. АКо ще има и други консуматори зависи от много фактори

П.П. и VPN е едно нещо VLAN съвсем друго!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно 5. - става дума за 5 етажна сграда като на партера има рутер и упс а на горните 4 етажа суич и упс.... трябва ли да осигуря при всеки охлаждане и колко U рак ми трябва за да ги прибера ?Относно 4. - можете ли да обяснисните по-точно как се свързва (топологията). В смисъл такъв рутер---->впн устройство---->впн устройство---->рутер? нещо такова ли трябва да бъде ? ако е така има ли други варянти ?Относно 2. - трябва ми повече информация ако можете да ми дадете. Какви са предимствата ? недостатъците ? ще мога ли чрез един рутер да предам на останалите 4 суича връзка към интернет мрежата без да има загуби ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно 5. - става дума за 5 етажна сграда като на партера има рутер и упс а на горните 4 етажа суич и упс.... трябва ли да осигуря при всеки охлаждане и колко U рак ми трябва за да ги прибера ?Относно 4. - можете ли да обяснисните по-точно как се свързва (топологията). В смисъл такъв рутер---->впн устройство---->впн устройство---->рутер? нещо такова ли трябва да бъде ? ако е така има ли други варянти ?Относно 2. - трябва ми повече информация ако можете да ми дадете. Какви са предимствата ? недостатъците ? ще мога ли чрез един рутер да предам на останалите 4 суича връзка към интернет мрежата без да има загуби ?

2. Да, няма проблем, стига комутаторите да не са повече от 3 един след друг и разстоянието да е не повече от 90 метра. И какво разбирате вие под предимства и недостатъци? На какво?

4. Да, горе-долу е нещо такова. Варианти за какво търсите. Кажете ми крайната си цел, не начина, който мислите че ще и свърши работа

5. Най-малкия рак (ако въобще имате нужда от него за един комутатор). И нямате нужда от охлаждане стига да имате температура не повече от 30-32 градуса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2. Предимства и недостатъци на самата бекбон връзка.4. Грешката е моя извинявам се. Бях останал с представата, че VPN и VLAN са едно и също, но чак сега видях, че сте си променили стария пост.Интересува ме VLAN. Крайната ми цел е да разделя две мрежи. В смисъл такъв собствената мрежа трябва да бъде защитена и до нея не трябва да има достъп от другата  мрежа. Самото разделяне на двете мрежи и защитата на собствена мрежа трябва да я направя с VLAN мрежи. А проблемът е че нямам представа как става това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2. Предимства и недостатъци на самата бекбон връзка.4. Грешката е моя извинявам се. Бях останал с представата, че VPN и VLAN са едно и също, но чак сега видях, че сте си променили стария пост.Интересува ме VLAN. Крайната ми цел е да разделя две мрежи. В смисъл такъв собствената мрежа трябва да бъде защитена и до нея не трябва да има достъп от другата  мрежа. Самото разделяне на двете мрежи и защитата на собствена мрежа трябва да я направя с VLAN мрежи. А проблемът е че нямам представа как става това.

2. Бекбон е нещо, което ви трябва или не ви трябва

4 дефинирането (тагването) става на ниво комутатори, добавя се флаг на ниво порт

И като цяло без да искам да ви  обидя, но щом нямате необходимите знания и опит защо сте се захванал да правите този проект?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото училището ми го изисква :)Все пак мерси за помоща дори и да не разбрах нищо за точка 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото училището ми го изисква :)Все пак мерси за помоща дори и да не разбрах нищо за точка 4

4. Имате например комутатор с 12 порта, ако тагнете портове 1,2 и 10 с VLAN 10 например а портове 5,6,7,12 с VLAN 11 то първите портове ще са все едно една мрежа, вторите друга и няма да могат да се виждат (през комутатора)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече схванах за какво става въпрос. Мога да кажа само едно голямо благодаря и дано не съм ви отнел много от времето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не съм много нахален искам да попитам дали можете да ми дадете някакъва статия или нещо подобно как се правят самите настройки на VLANaТова ми е суича - Netgear 24 x 10/100 Prosafe PLUS switch (manage) и трябва да свържа порт 1,2,3,7,8,9,10...24 с един VLAN и 4,5,6 с друг. Но тъй като незнам как се настройва самият суич или по-точно незнам какво се прави след като съм свързал кабелите.П.С. Ще съм ви благодарен ако ми помогнете отново :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не съм много нахален искам да попитам дали можете да ми дадете някакъва статия или нещо подобно как се правят самите настройки на VLANaТова ми е суича - Netgear 24 x 10/100 Prosafe PLUS switch (manage) и трябва да свържа порт 1,2,3,7,8,9,10...24 с един VLAN и 4,5,6 с друг. Но тъй като незнам как се настройва самият суич или по-точно незнам какво се прави след като съм свързал кабелите.П.С. Ще съм ви благодарен ако ми помогнете отново :) 

Ето от тук можете да си изтеглите документацията и програма за конфигуриране:

http://downloadcenter.netgear.com/

Porduct Drilldown->ProSafe Switches-Prosafe Plus Switches->JFS524E

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.