Премини към съдържанието
rusrusrus

Намиране на корен квадратен по метод на нютон

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да създам функция (рекурсивна задължително) , която да намира корен квадратен от число използвайки метода на Нютон.Методът е следният:

Ако търсим корен на числото x , то построяваме следната редица :

y_0 = 0

y_(n_1) = 1/2(y_n + x/y_n)  и така продължаваме пресмятането докато два члена от тази новата редица не станат с разлика по-малка от епсилон.

Единственото, което успях да направя е следното:

double Newton(double number, double tmp = 1)  // tmp  е първият член от редицата
{
double new_tmp = 1.0/2 *(tmp + number/tmp); // new_tmp е следващият член от тази новата редица,която построяваме 
if(fabs(new_tmp - tmp) < 0.003) return new_tmp ; // край, ако е изпълнено условието разликата на двата последни члена да е по-малка от епсилон
return Newton(number, new_tmp); //продължаваме процедурата
}

Въпросът ми е това решение дали е читаво или ? Притеснява ме това tmp  като формален параметър.
Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено не ми харесва, но нещо в момента не се сещам какво точно не и е наред.нерекурсивната функция би изглеждала нещо такова: 

#define EPS 0.000001double Newton(double number){   double new_tmp,tmp=1.0;      if (number<0.0) return 0.0/0.0;   // return Not-A-Number      if (number < EPS * EPS / 4) return 0.0;      while (1){      new_tmp=(tmp + number/tmp)/2.0;      if (fabs(new_tmp - tmp) < EPS) return new_tmp;      tmp=new_tmp;   }} 
Редактирано от ined (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.